سه‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۱ - ۱۴:۱۵
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: آروین صداقت کیش، موسیقی‌پژوه و منتقد، از 27 دی و به مدت دو ماه هشت جلسه کارگاه آشنایی با نقد موسیقی را در خانه موسیقی برگزار خواهد کرد.

به گزارش همشهری‌آنلاین نخستین جلسه کارگاه "آشنایی با نقد موسیقی " ساعت 14 روز  چهارشنبه 27 دی ماه در ساختمان فاطمی خانه موسیقی برگزار می‌شود.

 در این کارگاه سعی بر آن است تا برخی توانایی‌های لازم از طریق کار کارگاهی انفرادی و گروهی به علاقه‌مندان و روزنامه‌نگاران موسیقی، آموزش داده و تجربه شود. همچنین تلاش کارگاه آشنایی نقد موسیقی بر این است که از طریق درگیر کردن شرکت‌کنندگان در کارهای عملی چشم‌اندازهای دیگری از نقد موسیقی را پیش روی آنان بگشاید.

تمرین‌های عملی طراحی شده در این دوره کمک می‌کند تا درک نویسنده از توانایی‌های نقدگرانه واقع‌گرایانه‌‌تر از پیش شود و نیاز به آموزش گسترده‌ مباحث مرتبط با موسیقی و همچنین لزوم امتناع از ورود به مباحثی را که بر آنها اشراف ندارد به خوبی لمس کند.

این کارگاه آموزشی در 8 جلسه و با موضوعاتی همچون تکنیک‌های عمومی نقد، زبان و واژگان، مباحث مقدماتی در زیباشناسی و فلسفه برای ورود به نقدگری ژرف‌تر، مسائل عملی نقد موسیقی ، نقد موسیقی در ایران و ... برگزار می‌شود. مباحث مطرح شده در این جلسات تا حد ممکن همراه با کار گروهی شرکت‌کنندگان بر نمونه‌های صوتی، ارائه‌ مثال‌هایی از نقدهای منتشر شده‌ منتقدان، بازخوانی بعضی از آنها و تمرین‌های بیرون از کلاس خواهد بود.

آروین صداقت‌کیش از جمله منتقدان جدی و پرتلاش موسیقی است و در چند سال گذشته چه در نوشتن مرور بر آثار موسیقایی و چه در قالب نقد‌های فنی‌تر کنسرت‌ها و‌آلبوم‌ها و نیز کتاب‌ها نقد و نوشته بسیاری منتشر کرده است.

more

 انتقال بی‌امانت؛مروری کوتاه بر موسیقی شناسی؛فرهنگ تحلیلی مفاهیم موسیقی

او همچنین در سلسله‌برنامه‌های نقد نغمه و از نشست 24 مروری کوتاه بر آلبوم‌های موسیقی تازه منتشره را انجام می‌دهد.

more

 گزارش همشهری‌آنلاین از نقد و بررسی سمفونی خسوف

ثبت نام در این کارگاه برای عموم علاقه‌مندان آزاد است اما گروه‌هایی که بیش از بقیه هدف آن را تشکیل می‌دهند؛ روزنامه‌نگاران حوزه‌ موسیقی (اعم از حوزه‌ی مجازی و نشر سنتی) و دانشجویان رشته‌ موسیقی یا روزنامه‌نگاری هستند.

خبرنگاران،منتقدان و کلیه علاقمندان به شرکت در این کلاس ها می توانند برای ثبت‌نام با خانه موسیقی تماس حاصل کنند.

کد خبر 197934
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز