همشهری آنلاین: به مناسبت ماه محرم نمایشگاهی از آثار نقاشیخط زنده‌یاد حسین زنده‌رودی در موزه جهان‌نمای مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شده است.

نقاشیخط

به گزارش مهر، سهیلا اسدی مسئول موزه جهان‌نما با اعلام این خبر گفت: موزه جهان‌نما در آستانه سالروز شهادت امام حسین (ع) و 72 تن از یارانشان، سه اثر نقاشیخط کوفی از حسین زنده‌رودی را که متعلق به مخزن این موزه است در معرض نمایش عموم قرار داده است.

وی توضیح داد: کارهای زنده‌رودی به چند دوره تقسیم می‌شود؛ دوره‌ای که آثارش متاثر از جادو جنبل، وردها و اسطرلاب است.

دوره‌ای که به نقش مهر می‌پردازد و تنها بخشی از سطوح تابلو پر از نقش مهر و نوشته درون آن است و با رنگ‌های گرم و زنده رنگ‌آمیزی می‌شود و دوره‌ای که از کلمات و حروف خط کوفی برای ایجاد نقش و فرم در آثارش استفاده می‌کند و مانند ریاضیات دارای فضایی مجهول یا مانند شعر و موسیقی در جستجو، حرکت و تداوم است.

به گفته وی، در این دوره بیشتر از رنگ‌های سیاه و سفید بهره برده و با معطوف کردن نگاه به یک کانون قدسی و معنوی دنیای پر اسراری را برمی‌انگیزد که مدام ما را در حال پرسش و انتظار نگه می‌دارد.

مسئول موزه جهان‌نما در پایان تصریح کرد: آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه متعلق به دوره دوم و سوم فعالیت هنری این هنرمند است.

علاقمندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا پایان ماه محرم همه روزه از ساعت 9 تا 17 به موزه جهان‌نمای مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر نیاوران مراجعه کنند.

 

کد خبر 192041

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز