همشهری آنلاین: دبیر کمیته سلامت شورای شهر تهران از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر مسمومیت‌های ناشی از عرضه شیرهای تاریخ مصرف گذشته در پایتخت خبر داد و گفت: باید از معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت درخواست شود در این خصوص و وضعیت مصرف شیر در پایتخت گزارشی ارائه کند.

milk

معصومه آباد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اهمیت بالای مصرف شیر در افزایش ایمنی بدن گفت: تغذیه سالم اساس و بنیان سلامت جامعه است و ما می‌توانیم با اصلاح رفتارهای غذایی‌مان مقاومت بدن را نسبت به بسیاری از بیماری‌ها افزایش داده و هزینه‌ای را که صرف درمان در جامعه می‌شود صرف اصلاح برنامه‌های غذایی کنیم.

وی با بیان این که مصرف شیر در برخی از گروه‌های اجتماعی مانند اطفال، زنان باردار و سالمندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است گفت: میزان مصرف شیر و مواد لبنی در سایر کشورهای دنیا شاخص توسعه یافتگی است و با اندازه‌گیری مقدار مصرف این خوراکی‌های لبنی میزان توسعه آن کشور را مشخص می‌کنند که این نشان از اهمیت مصرف مواد لبنی دارد.

خروج شیر از سفره خانواده های کم درآمد

آباد با اشاره به نوسانات قیمت شیر در بازار گفت: هر بار افزایش قیمت سبب می‌شود که بخشی از مصرف کنندگان این ماده غذایی مهم از دست برود به‌خصوص افرادی که از سطح درآمدی پایین‌تری برخودار هستند در‌حالی‌که استفاده از این ماده غدایی برای کسانی که معیشت پایین‌تری دارند از اهمیت بالایی برخودار است و اگر پیش تر روزی یک لیوان شیر مصرف می‌کردند حالا یک روز در میان شیر می‌نوشند.

این عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: برای آن که هزینه‌های سلامت در کشور افزایش پیدا نکند نباید سوبسید شیر حذف می‌شد. در حال حاضر توزیع شیر در مدارس نیز با محدودیت‌هایی مواجه شده است و مطمئنا این گرانی‌ها در کیفیت نیز تاثیر گذار است. ما حتی گزارش‌هایی در خصوص مسمومیت ناشی از توزیع شیرهای تاریخ مصرف گذشته داشته‌ایم که باید از معاون غذا و داروی وزارت بهداشت درخواست کنیم در این خصوص توضیح بیشتری دهد.

آباد با بیان این که افزایش قیمت شیر محدودیت دسترسی به این ماده غذایی را فزایش می‌دهد گفت: شیر سطح کلسیم و ایمنی و مقاومت بدن را نسبت به بیماری‌ها افزایش می‌دهد و عدم مصرف آن سبب ایجاد مشکلات بسیاری برای بدن می‌شود بنابراین از شهروندان می‌خواهیم به جای کاهش هزینه‌های مواد لبنی از سایر هزینه‌های اضافی زندگی بکاهند.

 

کد خبر 191650
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار