همشهری آنلاین: نشست هم‌اندیشی اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور و نمایندگان شورای نگهبان درباره نحوه بازنگری در قانون انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر عصر یکشنبه 19 شهریور ماه برگزار و مقرر شد کارگروهی برای تهیه پیش‌نویس قانون انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شود.

«امیر خجسته» رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس نهم درباره این جلسه گفت: در این جلسه درباره تبیین راهکارهای اصلاح قانون انتخابات بحث و مقرر شد تا کارگروهی با حضور نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور تعیین و پیش‌نویسی با توجه به نظرات شورای نگهبان و سایر دست اندرکاران انتخابات تهیه و به مجلس تقدیم شود.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس نهم از نهایی شدن پیش‌نویس طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری تا هفته آینده خبر داد و گفت: دو فوریت این پیش‌نویس برای تصویب نمایندگان به صحن علنی مجلس ارائه خواهد شد.

وی افزود: این پیش‌نویس قرار است هفته آینده تهیه و قطعی شود، سپس به صورت دو فوریتی به صحن علنی مجلس ارائه و پس از تصویب نمایندگان به شورای نگهبان ارسال شود.

خجسته با اعلام اینکه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در حال تعامل با مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، وزارت کشور و سایر نهادها در زمینه بازنگری قانون انتخابات ریاست جمهوری است، به مهر گفت: امیدواریم پس از تصویب این اصلاحات در مجلس، شورای نگهبان به سرعت آن را تصویب کند و وقتی برای تایید این قانون در شورای نگهبان گرفته نشود.

وی با تاکید بر اینکه اصلاح قانون انتخابات حتماً به دوره ریاست جمهوری یازدهم خواهد رسید، گفت: مدرک تحصیلی و سن کاندیداها و سوابق مدیریتی و اجرایی آنها از جمله محورهای اصلی این تغییرات است. چراکه بر اساس قانون داشتن سواد خواندن و نوشتن برای کاندیداتوری ریاست جمهوری کافیست اما در بازنگری جدید حداقل فوق‌لیسانس یا دکترا منظور می‌شود.

خجسته خاطرنشان کرد: همچنین قانون انتخابات در خصوص رجل سیاسی و مذهبی ابهاماتی دارد که تلاش می‌کنیم این ابهامات را برطرف کنیم.

کد خبر 184169
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز