همشهری آنلاین: نقش و مشارکت جمهوری اسلامی ایران در کمک به حل و فصل بحران سوریه مهم و ضروری است و حضور مجدد اینجانب در تهران ، دلیل روشن این ادعاست.

وزیر امور خارجه کشورمان در این ملاقات با اشاره به مذاکرات اخیر خود با دبیر کل سازمان ملل و تعدادی از وزرای خارجه کشورهای غربی و منطقه درخصوص سوریه ، تأکید کرد: همه باید تلاش نمایند که با بهترین شیوه به راههای برون رفت از این مشکل دست یابند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت خارجه، دکتر صالحی با تأکید براینکه نباید اجازه داد برخی اقدامات و دخالتهای ناعادلانه و یکجانبه شرایط را به سمت تشدید خشونت سوق دهد ، اظهار داشت : کشورهای منطقه و تأثیرگذار در این راستا بـاید با رویکرد واقع گرایانه ، از دخالت خارجی در سوریه که شرایط را قطعاً بحرانی تر و بغرنج تر می کند ، جلوگیری نمایند.

وی با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی ایران از طرح 6 ماده ای کوفی عنان در جهت برون رفت از این مشکل ، واقعگرایی ، بیطرفی ، جدیت و بردباری را از عوامل مهم موفقیت هر طرحی برای حل و فصل این مشکل دانست .

دکتر صالحی همچنین از اخبار یک سویه و جانبدارانه رسانه های مغرض با هدف انحراف افکار عمومی از واقعیات صحنه و ایجاد فضای مسموم و یکطرفه انتقاد کرد .

وی موضع جمهوری اسلامی ایران را احترام به حق برخورداری مردم سوریه از حقوق اساسی خود ، اصلاحات در حال اجرای رئیس جمهور بشار اسد در این راستا ، عدم دخالت خارجی در امور داخلی سوریه و نیز نقش مهم سوریه در مقاومت علیه رژیم صهیونیستی بیان کرد .

آقای کوفی عنان نیز هدف از سفر به تهران را ، ادامه حمایت ها و همکاریهای جمهوری اسلامی ایران از تلاشهایش برای حل و فصل بحران سوریه توصیف کرد.

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه با تأکید بر اینکه همواره از تشویق و همکاری دولت و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برخوردار بوده است ، افزود : ایران در مسئله سوریه نقش مثبتی ایفا می کند و من به این امر اعتقاد دارم.

وی بر ضرورت ادامه رایزنی با تهران تأکید کرد .

در این دیدار ایران بعنوان «کلید طلایی» حل بحران سوریه مورد توجه قرار گرفت .

کد خبر 176968

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار