همشهری آنلاین: علی‌اکبر صالحی در راس هیاتی از مقامات عالیرتبه وزارت امورخارجه کشورمان به منظور حضور در اجلاس بین المللی افغانستان عازم ژاپن گردیده و در روز یک‌شنبه در اجلاس مزبور شرکت کرد .

وزیر خارجه کشورمان طی سخنانی در این اجلاس با تشریح سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در راستای تامین حفظ صلح و ثبات در افغانستان اظهار داشت : معتقدیم صلح و ثبات در این کشور ، صلح و ثبات منطقه و کشورهای همسایه را به همراه خواهد داشت .

صالحی با اعلام طرح‌ها و پروژه های مختلف اقتصادی و زیرساختاری ایران در آن کشور، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای کمک به مردم و دولت افغانستان در توسعه و پیشرفت این کشور اعلام نمود .

در حاشیه این اجلاس وزیر امورخارجه کشورمان با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل، گمبا، وزیرخارجه ژاپن و همچنین گیدو وستروله وزیرخارجه آلمان دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین بحث و تبادل نظر به عمل آورد .

در دیدار بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، نامبرده با تاکید بر نقش و اهمیت جمهوری اسلامی ایران در تامین صلح و ثبات در افغانستان، خواستار تداوم حرکت کشورمان در این مسیر شد.

در این دیدار همچنین طرفین در خصوص تحولات مرتبط با سوریه بحث و تبادل نظر نمودند.

در دیدار وزرای خارجه ایران و ژاپن طرفین در رابطه با مسائل دوجانبه ، منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله موضوع افغانستان تبادل نظر نموده و خواستار همکاری بیشتر فیمابین در اجرای پروژه های اقتصادی در آن کشور شدند.

وزیر خارجه کشورمان در حاشیه این اجلاس با همتای آلمانی خود نیز دیدار و در خصوص تحولات مربوط به روابط دو کشور، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله موضوع افغانستان و برنامه هسته‌یی ایران گفت‌وگو نمود.

از دیگر برنامه های سفر وزیر خارجه کشورمان به ژاپن، سخنرانی در جمع نخبگان سیاسی و فرهنگی ژاپن بود.

صالحی همچنین در مصاحبه با رادیو و تلویزیون سراسری ژاپن (NHK) آخرین تحولات هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران و مذاکرات با کشورهای پنج به علاوه یک را تشریح نمود.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه، اجلاس بین المللی افغانستان با حضور بیش از 70 کشور و سازمان بین المللی از تاریخ 16 لغایت 18 تیر ماه 1391 به میزبانی توکیو برگزار شد. نشست کارشناسی در تاریخ 16 و 17 تیر ماه 1391 و اجلاس وزرا نیز در تاریخ 18 تیرماه 91 برگزار گردیده است.

در این اجلاس نخست وزیر ژاپن، رییس جمهور افغانستان و دبیر کل سازمان ملل نیز شرکت نمودند.

کد خبر 176759
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار