همشهری آنلاین: رییس دانشگاه شهید بهشتی گفت: اگر اقیانوس‌ها نباشند دمای زمین به بیش از 60 درجه افزایش می‌یابد که دراین صورت حیات در کره زمین غیر ممکن می‌شود

منابع آب

به گزارش ایرنا ، محمد مهدی طهرانچی، در نخستین همایش ملی اقیانوس شناسی گفت: آب به اشکال مختلف همچون رودخانه‌ها، اقیانوس‌ها، دریاها، یخچال‌ها در طبیعت وجود دارد که دائم از شکلی به شکل دیگر در تغییر است و همین روند حیات را میسر می‌سازد.

وی اظهار داشت: 67 درصد مساحت کره زمین را اقیانوس‌ها تشکیل می‌دهند که 78 درصد بارش روی اقیانوس‌ها انجام می‌شود و این منبع آبی منابع آب شیرین را به وجود می‌آورد.

وی ادامه داد: ایران کشوری است که مرزهای آبی زیادی دارد ،بنابراین باید جایگاه دریا و اقیانوس‌ها جزو اولویت‌های دستگاه‌های مرتبط با موضوع باشد که اگر با نگاه علم و فناوری به آن پرداخته شود بدون شک موفق خواهیم بود.

رییس دانشگاه شهید بهشتی اظهارداشت: در کشور ما متاسفانه فقط دو دانشگاه به صورت تخصصی در زمینه دریا فعالیت می‌کنند و تنوع رشته‌ها نیز بسیار محدود است که باید در این زمینه سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد.

وی گفت: امیدواریم بتوانیم با حمایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری و شورای عالی تحقیقات و فناوری ( عتف ) گام‌های موثری در این راه برداریم.

کد خبر 173614
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز