همشهری آنلاین: مدیر کل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد گفت: در حال حاضر فقط یک درصد از اقیانوس‌های کره زمین محافظت می‌شوند که این کافی نیست

اقیانوس

به گزارش ایرنا، ایرینا بوکووا، در پیامی به مناسبت روز جهانی اقیانوس‌ها( 8 ژوئن برابر با 19 خرداد) گفت: روز جهانی اقیانوس‌ها به ما فرصت می‌دهد حقیقتی ساده را به یاد آوریم که کره زمین ما، قبل از هر چیز کره‌ای ابی رنگ است.

وی گفت: حفاظت از اقیانوس‌ها اولویتی اقتصادی- اجتماعی است زیرا میلیون‌ها شغل در بخش صنعت، جهانگردی، حمل و نقل و انرژی وابسته به دریاست.

وی اظهارداشت: بیش از 40 درصد از جمعیت جهان در 100 کیلومتری دریا زندگی می‌کنند، بیش از یک میلیارد نفر پروتیین حیوانی خود را از طریق اقیانوس‌ها به دست می‌آورند و بیشتر شهرهای بزرگ دنیا مانند ریو ، توکیو، کراچی و مانیل در کنار سواحل بنا شده‌اند. رشد سبز و توسعه پایدار مبتنی بر مدیریت مسئولانه منایع موجود در اقیانوس‌ها و مناطق ساحلی است.

در پیام مدیر کل یونسکو آمده است :ما ابتدا باید دانسته‌های خود را در مورد اقیانوس‌ها افزایش دهیم تا بتوانیم حفاظت از آن را بهبود بخشیم. باور کردنی نیست که دانش ما درباره اهمیت اقیانوس و آینده مرتبط با آن تا چه اندازه اندک است.وی ادامه داد: زباله‌های پلاستیکی که در دریا انداخته می‌شوند به مرور زمان تبدیل به لکه‌هایی شده که چندین میلیون کیلومتر مربع از سطح آب را پوشانده‌، در جریان آب گیر کرده و منجر به تاثیرات ویرانگری بر روی گونه‌های گیاهی و جانوری می‌شوند.

ایرینا بوکووا گفت: حفاظت از اقیانوس‌ها مستلزم همکاری‌های قانونی، علمی و سیاسی محکم‌تری بین کشورها است. یونسکو در نظر دارد فعالیت‌های علمی دراین زمینه را از طریق کمیسیون بین الدولی اقیانوس شناسی ارتقا دهد.

وی به برگزاری کنفرانس ریو + 20 اشاره کرد و اظهارداشت: این کنفرانس نقطه عطفی در تعریف آینده‌ای که می‌خواهیم است که در آنجا بایستی اقیانوس‌ها در طرح اصلی ایجاد الگوی توسعه قرار گیرند.

کد خبر 173379

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار