همشهری آنلاین: نتایج تحقیقات زمین‌شناسان نشان می‌دهد اقیانوس منجمد جنوبی، سردترین و اقیانوس هند گرم‌ترین اقیانوس‌های زمین هستند.

اقیانوس هند سومین اقیانوس بزرگ جهان است و 20 درصد کره زمین را پوشانده است. همچنین این اقیانوس گرم‌ترین حوزه اقیانوسی جهان به شمار می‌آید. نمونه بارز آن خلیج فارس است، که از شاخه‌های این اقیانوس به شمار می‌آید و بر طبق آمار این پهنه آبی با 32+ درجه سانتی‌گراد به عنوان گرم‌ترین حوزه آب‌های جهان شناخته شده است.

از جمله مهم‌ترین تاثیرات این اقیانوس ایجاد بادهای باران‌آور موسمی است که در سرتاسر جنوب شبه قاره هند و آسیای جنوب شرقی باعث ایجاد باران‌های فصلی و همچنین جریان‌های آب گرم استوایی می‌شود. این اقیانوس از شمال به آسیا، از غرب به آفریقا، از شرق به استرالیا و از جنوب به اقیانوس منجمد جنوبی منتهی می‌شود.

اقیانوس منجمد جنوبی یا اقیانوس یخ بسته جنوبی، سردترین و جنوبی‌ترین اقیانوس جهان است. این اقیانوس که حول قطب جنوب قرار دارد با اقیانوس‌های آرام و اطلس و اقیانوس هند همجوار است.

سازمان ملل متحد طی گزارشی در ماه سپتامبر اعلام کرد: از دهه 1950 میلادی درجه حرارت سطح زمین به تدریج افزایش یافته، اما سرعت افزایش گرمایش سطح زمین به تدریج کم‌تر شده است.

در حالی که زمین‌شناسان فعالیت‌های انسانی را تنها منبع بروز مشکل نمی‌دانند، هواشناسان دلیل سرعت کاهش دمای اقیانوس را فوران آتش‌فشان‌ها و تشدید پرتوافشانی‌های خورشیدی و جابجایی حرارت در سطح اقیانوس می‌دانند.

به گزارش ایرنا، محققان آمریکایی می‌گویند: دمای آب اقیانوس ها، 15 بار سریع‌تر از هر زمان دیگری در 10 هزار سال اخیر در حال افزایش است.

محققان دانشگاه راتگرز آمریکا با بررسی ته‌نشست در بستر آب‌های اطراف مجمع الجزایر اندونزی و محل اتصال اقیانوس آرام با اقیانوس هند، روند تحولات آب و هوایی هزاره‌های اخیر را بازآفرینی کرده و به وجود نوسان در درجه حرارت زیر سطحی آب‌های حوزه استوا پی بردند.

آن‌ها دریافتند درجه حرارت آب اقیانوس آرام تا 300 سال پیش، 2 درجه سانتی‌گراد کاهش یافته است. ولی از آن پس بر درجه حرارت آب اقیانوس اندک اندک افزوده شده و به ویژه در 60 سال اخیر این افزایش دما سرعت گرفته است.

کد خبر 238087
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها