همشهری‌آنلاین: علیرغم اهتمام ویژه دولت در بودجه 91، منبع مشخصی برای موضوع ریزگردها در بودجه دیده نشده است بلکه به صورت توصیفی مازاد درآمد نفتی و تحقق برنامه‌های اولویت‌دار مجلس، اعتبار به موضوع ریزگرد اختصاص می‌یابد.

به گزارش ایسنا، معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، حسن شیخ‌نیا از اختصاص 100 میلیارد تومان برای موضوع ریزگرد، تالابها و دریاچه های کشور در سال گذشته خبرداد و افزود: این اعتبار برای اولین بار و به صورت 100 درصدی به سازمان حفاظت محیط زیست اختصاص یافت.

وی همچنین از افزایش 74/5 درصدی اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست خبرداد و افزود: اعتبارات هزینه ای سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به سال گذشته،بیش از 13 درصد رشد داشته است.

معاون توسعه مدیریت،‌ حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: این درحالیست که میانگین افزایش اعتبارات هزینه‌ای در کل کشور حدود 6 درصد است به عبارت دیگراعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست در سالجاری از 210 میلیارد ریال به 238 میلیارد ریال افزایش یافته است.

حسن شیخ نیا از اختصاص یک ردیف درآمد هزینه ای به اعتبار 28 میلیارد ریال به سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد و افزود: این اعتبار برای اولین بار طی سالیان گذشته به این سازمان اختصاص یافت.

معاون توسعه مدیریت،‌ حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست اعتبارات تملک دارایی سازمان حفاظت محیط زیست از رشد 94/4 درصدی نسبت به سال 90 عنوان کرد و اظهار داشت: این اعتبار از 509 میلیارد ریال در سال 90 به 989 میلیارد ریال در سالجاری افزایش یافته است.

وی مجموع اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست را از 719 میلیارد ریال به بیش از یکهزار 250 میلیارد ریال افزایش در سالجاری عنوان کرد و گفت: در مجموع 74/5 درصد افزایش اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست را شاهد هستیم.

شیخ‌نیا ادامه داد: از سال 80 تاکنون اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست رشدی بهتر از 37 درصد نداشته‌ایم؛ این درحالیست که در سالجاری در اعتبارات تملک دارایی 94/4 درصد رشد داشتیم و این امر نشان دهنده توجه دولت به حوزه محیط زیست و تنوع زیستی است.

معاون توسعه مدیریت،‌ حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست از اختصاص اعتباری به مبلغ 5 میلیارد تومان در سال گذشته به سازمان حفاظت محیط زست خبر داد و گفت: این اعتبار برای اولین بار با توجه به کمبود منابع مالی محیط زیست ابلاغ شد.

وی ادامه داد: از محل این اعتبارات کلیه مطالبات دامداران و کشاورزان خسارات دیده در سالهای گذشته که بعضا مربوط به 12-10 سال گذشته بود؛ پرداخت شد.

شیخ‌نیا با اشاره به اینکه تعدادی از محیط بانان بر اساس ماموریتهایی که داشتند درگیر موضوع دیه بودند، اظهار داشت: تمام موضوعات مرتبط با دیه که منجر به صدور رای قضایی شده بود؛ با توجه به ابلاغ اعتبار 5 میلیارد تومانی به طور صد درصد در سال گذشته پرداخت شد.

معاون توسعه مدیریت،‌ حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست آموزش و تنویر افکار عمومی و مشارکت همگانی مردم را از اولویت های سازمان حفاظت محیط زیست برشمرد و افزود: با توجه به محدودیت های اعتبارات هزینه ای سازمان، موضوع آموزش و تنویر افکار عمومی برای مشارکت عموم مردم در سال جاری در بخش اعتبارات تملک دارایی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه شد.

شیخ نیا از اضافه شدن 6 طرح در دست نظارت و اجرای سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد و خاطر نشان کرد: اعتبار و منابع این طرح ها مشخص شده است و سازمان را برای رسیدن به اهداف تعیین شده در اسناد بالادستی کمک خواهد کرد.

معاون توسعه مدیریت،‌ حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست از تحقق این 6 برنامه در سالجاری خبر داد و گفت: آموزش و پیام رسانی زیست محیطی ، ایجاد نظام آمار و اطلاعات زیست محیطی ،‌حفاظت و احیای تالابهای در معرض خطر ، حفاظت و احیای گونه های جانوری در معرض خطر انقراض و تدوین و اجرای طرح های توجیهی و تفصیلی مناطق هارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست را از سرفصل های این برنامه ها می باشد.

شیخ‌نیا یکی از مهمترین تکالیف سازمان حفاظت محیط زیست را محیط بانی عنوان کرد و بیان داشت: ترمیم حقوق و استخدام محیط بان در نقاط مختلف کشور در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

وی ادامه داد: به جز از مراکز استانها و تهران در اقصی نقاط کشور در سالجاری جذب و استخدام محیط بان خواهیم داشت.

شیخ‌نیا از افزایش حقوق محیط بانان در سالجاری خبر داد و افزود: در سال 91 بیش از یک هزار نفر بااولویت محیط بان استخدام می شوند.

معاون توسعه مدیریت،‌ حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست مجموع اعتبارات سایر دستگاه‌های مرتبط با محیط زیست را 400 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: در حوزه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، ایجاد سیستم های بی خطر سازی و فاضلاب بیمارستانی ، در سازمان هواشناسی توسعه فناوری های اطلاعاتی هواشناسی، در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری مطالعه و شناسایی قطب های گردشگری در حوزه سازمان مراتع و آبخیز داری کشور برنامه احیا و توسعه جنگلهای کشور ، ساماندهی جنگلهای کشور، ترویج و توانمند سازی جوامع محلی، در حوزه دامپزشکی برنامه پوشش بهداشت دام و طیورو آبزیان و کنترل و قرنطینه دام و طیور ، در حوزه شیلات تکثیر ذخایر آبزیان ، در حوزه وزارت کشاورزی برنامه مهار بیابان زدایی، در وزارت نیرو مطالعه سواحل دریاچه ها و رودخانه ها و کمک به تکمیل تصفیه خانه های شهرک های صنعتی و در حوزه وزارت کشور برنامه کمک به توسعه ناوگان عمومی و کمک به تجهیز و ساماندهی پسماند استانهای ساحلی در دستور کار دستگاه قرار گرفته است.

کد خبر 172518
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز