گروه شهری: شهروندان تهرانی در سومین روز از اردیبهشت، به جای آسمان آبی، هوایی پر از گرد و غبار را تنفس کردند.

آلودگی

این در حالی است که در هفته گذشته و روزهای پیشین بارندگی‌های تهران و وزش باد، هوای لطیفی را برای شهر به ارمغان آورده بود. در همین ارتباط مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم روز گذشته با اشاره به قرارگیری شاخص کیفیت هوای تهران در شرایط ناسالم گفت: ایستگاه آزادی در شرایط خطرناک و ایستگاه‌های تهرانسر، شادآباد، میدان فتح و امام‌خمینی در شرایط بسیار ناسالم قرار گرفتند.

یوسف رشیدی با اعلام این خبر به ایسنا گفت: براساس اطلاعات رسیده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای تهران بر میزان غلظت تمام آلاینده‌ها نسبت به روز پیش از آن افزوده شده است و بدین ترتیب میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از 10میکرون با 182 PSI و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون با 181 PSI فراتر از حد مجاز بوده و شاخص کیفیت هوا در شرایط ناسالم است.
وی با اشاره به اینکه میزان غلظت این دو آلاینده به‌طور میانگین در تهران در مرز شرایط بسیار ناسالم قرار گرفته است، گفت: بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد میزان غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از 10 میکرون در ایستگاه آزادی (منطقه‌5) با 307 PSI در شرایط خطرناک، تهرانسر (منطقه‌21) با 296 PSI، امام‌خمینی (منطقه‌12) با 241 و میدان فتح (منطقه‌9) با 214 PSI در شرایط بسیار ناسالم قرار دارد. همچنین ایستگاه‌های پیروزی (منطقه‌13) با 197 PSI، اتوبان محلاتی (منطقه‌14) با 187، پردیسان (منطقه‌2) با 168، گلبرگ (منطقه‌8) با 140 و شهرک چشمه (منطقه‌22) و قلهک (منطقه‌3) با 133 PSI در شرایط ناسالم قرار دارند.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون اشاره کرد و گفت:‌ اندازه‌گیری‌های انجام شده نشان می‌دهد میزان غلظت این آلاینده در فرمانداری شهرری (منطقه‌20) با 197 PSI، شهرک چشمه (منطقه‌22) با 196، دانشگاه شهید بهشتی (منطقه‌1) و پارک سلامت (منطقه‌17) با 190، پارک رازی (منطقه‌11) با 189، ستاد بحران (منطقه‌7) با 188، اقدسیه (منطقه‌1) با 185، دانشگاه علم و صنعت (منطقه‌4) با 182، شهرداری منطقه‌15 با 177، شادآباد (منطقه‌18) و پیروزی (منطقه‌13)با 173 و مسعودیه (منطقه‌15) با 164 PSI در شرایط ناسالم قرار دارند. وی تصریح کرد: در عین حال اطلاعات ایستگاه‌های پونک، شهرداری منطقه‌4، شهرداری منطقه‌10، شهرداری منطقه‌11، پارک ترافیک پونک و پاسداران نیز دریافت نشده است.
همچنین یوسف رشیدی درباره علت شرایط ناسالم بودن هوای تهران نیز به همشهری گفت: دلیل اصلی این امر در این فصل از سال وقوع پدیده گردوغبار است که از یکی دو روز پیش وارد تهران شده است. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به گزارش هواشناسی مبنی بر آسمان کمی ابری و غبارآلود همراه با رشد ابر در ارتفاعات، بارش پراکنده و وزش باد اشاره کرد و گفت: بر این اساس انتظار می‌رود شاخص کیفیت هوای تهران همچنان در شرایط ناسالم باقی بماند. وی با تاکید بر اینکه آلاینده ذرات معلق کمتر از2.5 میکرون موجب تشدید بیماری‌های قلبی، ریوی و مرگ و میر زودرس در افراد مبتلا به بیماری قلبی، افراد مسن و افزایش تعداد تنفس در عموم افراد می‌شود، به همه بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان توصیه کرد که از فعالیت طولانی مدت و سنگین در فضای باز اجتناب کرده و سایر افراد نیز حضور خود را در فضای باز کاهش دهند.

آلودگی هوای شهر بر اثر ورود ریزگردهایی است که از کشورهای عربی وارد شده

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه شاخص ذرات معلق کمتر از 10میکرون روز قبل 182 بوده، در حالی‌که حد استاندارد 100 است، گفت: ریزگردهایی که از کشورهای عربی و شهرهای جنوبی وارد تهران شده، سبب شد که وضعیت هوای تهران روز گذشته در شرایط ناسالم برای همه اقشار جامعه قرار گیرد. یوسف رشیدی با بیان این مطلب اظهار کرد: از روز شنبه شاهد ورود ریزگردها از سمت شهرهای جنوبی کشور به تهران بودیم که به مرور سبب افزایش آلودگی هوا در پایتخت شد.

کد خبر 167472
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار