گروه شهری: در جلسه روز سه‌شنبه شورای اسلامی شهر تهران پیشنهاد شد تا دولت بودجه‌ای را همانند بودجه سایر استان‌ها برای بحث ریزگردها به استان تهران اختصاص دهد تا با برگزاری جلسات لازم، مقابله با این مشکل سریع‌تر به انجام رسد.

حسن بیادی نایب رئیس شورای اسلامی شهر در سیصد و نود و نهمین جلسه شورا، پیرامون طرح تدوین برنامه جامع پایش و مقابله با پدیده گرد و غبار با بیان اینکه در این زمینه 70 نقطه شناسایی شده که 14 نقطه خطرناک آن در کشور عراق قرار دارد، اظهار کرد: در حال حاضر 19 استان با مشکل ریزگردها مواجه هستند که در این خصوص به دولت و مجلس پیشنهاد می‌شود نسبت به فعال کردن کارگروه ملی کنوانسیون مقابله با بیابانزدایی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور و به دبیری رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست اقدام کنند. همچنین مقتضی است جزء استان‌هایی که برای آنها بودجه مصوب درخصوص پدیده گرد و غبار لحاظ می‌شود استان تهران را نیز درنظر گیرند.

بیادی در ادامه تاکید کرد: شهرداری را نباید مکلف کنیم که بودجه ریزگردها را دریافت کند. این مسئله به‌عهده شهرداری نیست، وظایف شهرداری مشخص است و چرا بیرون از حیطه وظایف از آن انتظار داریم، همانند مسئله کودکان کار که 15 نهاد به‌طور مستقیم با این امر سر و کار دارند اما شهرداری برای اجرای تکالیف اینچنینی بازخواست می‌شود درحالی‌که نهادهای اصلی پاسخگو نیستند. در ادامه جلسه، مرتضی طلایی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر گفت: شرکت کنترل کیفیت هوای تهران موظف است نسبت به اندازه‌گیری و گزارش‌دهی مستمر به نهادهای مسئول از جمله وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط‌زیست در مورد ذرات معلق و توزیع اندازه ذرات و انواع آن اقدامات لازم را به عمل آورد و دستگاه سنجش ریزگردها نیز در شهر نصب شود.

معصومه آباد عضو شورای شهر نیز در این خصوص خاطرنشان کرد: باید سازمان مدیریت بحران فعال شده و اطلاعات لازم را پیرامون خطر ریزگردها به شهروندان ارائه دهد تا به‌طور مثال هنگامی‌که مدارس به‌دلیل وجود ریزگردها تعطیل می‌شود والدین با فرزندانشان از خانه خارج نشوند و با ارائه راهکارهای مناسب، الگویی برای سایر شهرها قرار گیرد. مهدی چمران رئیس شورای شهر نیز درخصوص گرفتن بودجه برای بحث ریزگردها توسط شهرداری تهران عنوان کرد:

شهرداری به تنهایی قادر نیست همه کارها را به انجام رساند یا به‌طور مثال در بحث ریزگردها با مشاهده وضعیت خطرناک، اعلام تعطیلی کند؛ چرا که این امور در حیطه وظایف شهرداری نبوده و شهرداری با همکاری با سازمان محیط‌زیست و وزارت بهداشت باید نسبت به اطلاع رسانی به مردم اقدام کند اما در بحث آگاه‌سازی‌ نیز وظیفه اصلی با صدا و سیماست.علیرضا دبیر نیز در این زمینه افزود: استانداری تهران نیز جلساتی را برای آلودگی هوا برگزار می‌کند اما درخصوص بحث ریزگردها اقدمات لازم تاکنون صورت نگرفته است.در ادامه احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر نیز اظهار کرد: درخصوص بحث ریزگردها ساخت و ساز دره اوین نیز می‌تواند تاثیر‌گذار باشد؛ چرا که فضای سبز این محیط تخریب می‌شود و خود عاملی برای تشدید بروز ریزگردهاست.

کد خبر 144575

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار