مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۱ - ۰۹:۴۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: انسان‌ها بدون خواب تحریک پذیر و ناکارآمد و می‌شوند اما اینکه خواب چگونه ما را بهبود می‌بخشد هنوز به طور کامل درک نشده است اما تحقیقات یک روانشناس آمریکایی نشان می‌دهد که وی پاسخی برای عملکرد مغز درحالی که ما خواب هستیم یافته است

خواب

به گزارش خبرگزاری مهر، گیولیو تونونی روانشناس از دانشگاه ویسکوزین - مدیسون نظریه‌ای را ارائه داده که طی آن اظهار می‌دارد هنگامی که ما خواب هستیم مغز خود را به حالت اولیه باز می‌گرداند و یا به اصطلاح خود را Reset می‌کند و شرایطی را که در طول روز ایجاد شده از بین می‌برد، همین مسئله موجب می‌شود که صبح روز بعد وقتی از خواب بیدار می‌شویم احساس طراوت کرده و آماده یادگیری و فرآیند ورود و خروج اطلاعات هستیم.

موج فعالیت مغز در طول خواب عمیق قوی است، نشانه‌ای که تونونی اعتقاد دارد مغز فشارهای غیرضروری را از روی خود حذف می‌کند.

به زبان ساده‌تر مغز زمانی که ما خواب هستیم خود را به همان شکلی تمیز می‌کند که رایانه خود را راه اندازی مجدد (Reboot) می‌کند.

تحقیقات تونونی درباره خواب با استفاده از داوطلبان، موش‌ها و شبیه سازی رایانه‌ای انجام شده و نخستین چشم اندازها را درباره هدف خواب فراهم کرده است.

وی طی مقاله‌ای درباره همین موضوع نوشته است: خواب بهایی است که باید بپردازید تا مغز روز بعد عملکرد موثری داشته باشد.

فرضیه وی این است که خواب به مغز اجازه می‌دهد تا پس از یک روز سخت فرصتی برای آسایش بدهد. مطالعات آزمایشگاهی وی نشان می‌دهد که مغز حیوانات برخی از بخش‌های خود را زمانی که در خواب فرو می‌رود کاملا می‌بندد به این معنا که یک عملکرد مهم فیزیکی برای مغز در این زمان وجود دارد.

کد خبر 172222
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار