سه‌شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۴:۲۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: دو دانشمند آمریکایی دست به ساخت یک چشم‌بند خواب زده‌اند که به کاربران اجازه می‌دهد خواب‌های خود را کنترل کنند

چشم بند خواب رمی

به گزارش ایسنا،‌ این چشم‌بند که رمی(Remee) نام دارد، به عنوان یک دستگاه ارتقای حرکت تند چشم در خواب ثبت شده به طوری که می‌تواند به وضوح بیشتر رویاها با آگاه‌سازی ذهن از زمان خواب دیدن بپردازد.

هدف از ساخت این دستگاه، قادر ساختن افراد به دیدن خواب‌های دلخواه است.دونکان فراتسیر و استیو مک‌گوئیگان سازندگان چشم‌بند رمی

این ابداع محصول ذهن دونکان فراتسیر و استیو مک‌گوئیگان 30 ساله است که به تازگی شرکت خود با نام "بین‌بنگر لبز" را راه اندازی کرده‌اند.

این دو محقق، ابداع خود را در سایت جذب سرمایه کیک‌استارتر گذاشته و توانستند بیش از 570 هزار دلار را از سوی علاقمندان جذب کنند.

درون این چشم‌بند یک مجموعه از شش نور ال‌ای‌دی قرمز قرار دارد که بسیار کمرنگ بوده و خواب کاربر را مختل نمی‌کنند اما برای مغز کاملا قابل شناسایی هستند. این نورها برای تولید یک توالی دلخواه توسط کاربر قابل برنامه‌ریزی است.

مراحل خواب به دو گروه اصلی تقسیم می‌شود: مرحله بدون حرکت تند چشم و مرحله حرکت تند چشم در خواب. انسان‌ها میان این دو مرحله در طول شب در رفت و آمد هستند. بیشتر رویاها در مرحله حرکت تند چشم رخ می‌دهند. این مرحله از طولانی‌ترین زمان برخوردار است.

به نظر می‌رسد که رمی قادر به تشخیص این دوره‌های طولانی‌تر بوده و با نورهای چشمک‌زن وارد رویاها می‌شود. این دستگاه بین چهار تا پنج ساعت از شروع خواب کاربر صبر کرده تا مراحل عمیق‌تر حرکت تند چشم آغاز شود.

این ایده بسیار ساده است. برای مثال شما در حال انجام یک بازی گلف بی‌نقص در رویا بوده و در فاصله دور یک طرح نور قرمز چشمک زن را مشاهده می‌کنید. از آنجایی که این طرح از توالی خاصی برخوردار بوده، قادر به آگاه سازی فرد از بودن در وضعیت رویا است.

در این زمان فرد قادر به تعیین مراحل بعدی دلخواه خود در خواب است.

به جای دکمه‌ها و کنترل‌های متعدد بر روی این دستگاه، محققان یک وب‌سایت راه‌اندازی کرده‌اند که کاربران می‌توانند تنظیماتی مانند زمان آغاز طرح و زمان تکرار آن را منطبق کنند. همچنین می‌توان شدت نور را تغییر داد.

نمایش این طرح نور بین 15 تا 20 ثانیه به طول انجامیده و میان هر نشانه حدود 15 دقیقه فاصله است. در طول مرحله بدون حرکت تند چشم این نورها هیچ تاثیری بر مغز ندارند.

این دستگاه بسیار سبک بوده و نیروی آن از طریق یک باتری کوچک سه ولتی برای چندین ماه تامین می‌شود. قیمت این دستگاه 95 دلار برآورد شده است.

کد خبر 171574
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها