دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۶

همشهری آنلاین: محققان آزمایشگاه علوم اعصاب کیوتو ژاپن روش جدیدی برای تفسیر اسکن‌های مغزی به تصویری خاص یافته‌اند که می‌تواند رویاهای افراد در هنگام خواب را به تصویر بکشد

تصویرسازی رویاها

به گزارش ایسنا، محققان در این مطالعه با استفاده از دستگاه الکتروانسفالوگرام (EEG) امواج مغزی سه داوطلب را مورد بررسی قرار داده و از طریق دستگاه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI) موفق به شناسایی نواحی فعال مغز در هنگام خواب دیدن شدند.

زمانی که امواج مغزی داوطلبان بیانگر دیدن رویا بود، محققان آنها را بیدار کرده و در مورد نوع رویای آنها سوال می‌کردند و دوباره اجازه می‌دادند که افراد بخوابند.

این رفتار در بلوک‌های زمانی سه ساعته انجام شد که به محققان اجازه داد حدود 200 گزارش در خصوص رویاهای افراد به دست بیاورند؛ سپس تصاویر تهیه شده در این روش با استفاده از کلمات کلیدی جمع آوری شده و اسکن مجددی از مغز داوطلبان در زمان مشاهده تصاویر در حال بیداری تهیه شد.

محققان با استفاده از روش‌های رمزگشایی از رویا که توسط همین مرکز در سال 2008 میلادی طراحی شده است، به تجزیه و تحلیل فعالیت مغز در ارتباط با اولین مرحله پردازش بصری پرداخته و این داده‌ها را با فعالیت مغز قبل از بیدار شدن مقایسه کردند.

پروفسور «یوکیاسو کامیتانی» سرپرست تیم تحقیقاتی آزمایشگاه علوم اعصاب کیوتو تأکید می‌کند: ما یک مدل برای پیش بینی هر یک از شاخه‌های محتوایی رویا طراحی کرده‌ایم؛ با تجزیه و تحلیل فعالیت مغزی در حدود 9 ثانیه قبل از بیدار کردن داوطلبان، با دقت 75 تا 80 درصد موفق به پیش بینی دیدن رویا توسط افراد شدیم.

گام بعدی در این مطالعه، تلاش برای جمع آوری همین داده‌ها در شرایط خواب با حرکات سریع چشم (REM) عنوان شده است. نتایج این مطالعه در نشست سالانه انجمن علوم اعصاب در نیواورلئان ارائه شد.

کد خبر 189422

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار