همشهری آنلاین: رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه ما به ایرانی‌ها گفتیم که بشار اسد قادر به اداره سوریه نیست مدعی شد ما به آنها گفتیم از اسد حمایت نکنند.

به گزارش مهر، عبدالله گل در گفتگو با  سی ان ان اظهار داشت: خواستار رفاه و آرامش ملت سوریه هستیم و معتقدیم طرح 6 ماده کوفی عنان آخرین شانس برای این کشور است و خواستار اجرای آن هستیم.

 رئیس جمهوری ترکیه افزود: اگر طرح عنان اجرا نشود، وضعیت در سوریه بدتر خواهد شد.

 وی در پاسخ به این سوال که آیا ترکیه خواستار دخالت خارجی در امور سوریه هست یا خیر؟ ، گفت : این یک مسئله بین المللی است و به همین دلیل شورای امنیت این موضوع را مورد بررسی قرار داده است.

 رئیس جمهوری ترکیه ادعا کرد: باید از خواسته های مشروع مردم سوریه حمایت کرد، باید اسد از قدرت کنار برود و مطالبات مردم برآورده شود.

 وی در پاسخ به درخواست آمریکا در خصوص ایجاد یک منطقه حائل در سوریه گفت : آمریکا باید خود این موضوع را پیگیری کند، اما قبل از هر چیز باید طرح عنان به طور کامل اجرا شود و اینکه تعداد 300 ناظر سازمان ملل در سوریه کافی نیست و شمار ناظران باید بیشتر شود.

 عبدالله گل ادعا کرد: به ایرانی‌ها گفتیم که چشمتان را به سوی سوریه نبندید، زیرا هر روز انسان‌های زیادی در این کشور کشته می‌شوند، حتی پس از اعلام آتش‌بس بیش از 500 نفر در این کشور کشته شدند.

 وی در ادامه مدعی شد: به ایرانی‌ها گفتیم که از دولت بشار اسد حمایت نکنند، رئیس جمهوری این کشور دیگر قادر به اداره کشور نیست.

 پیشتر نیز رجب طیب اردوغان پس از دیدار با نخست وزیر بلغارستان و "حمد بن جاسم" نخست وزیر قطر در یک کنفرانس خبری در استانبول ادعا کرده بود که دولت بشار اسد در آینده کوتاه سقوط می‌کند.

کد خبر 172018
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز