مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۹:۲۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: ژئوپارک بر اساس تعریف یونسکو منطقه‌ای است با وسعت کافی که مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین شناسی درمحدوده آن قرار گرفته باشد و این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامونی خود نقش موثری ایفا کند.ژئوپارک ممکن است علاوه بر پدیده‌های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر نیز برخوردار باشد.

geopark

یونسکو طرح ژئوپارک را در پاسخ به نیاز احساس شده به وجود برنامه‌ای بین‌المللی برای بازشناسی مکان‌های دارای جاذبه‌های زمین‌شناختی به راه انداخت. هدف برنامه "شبکه جهانی ژئوپارک‌ها" تاکید بر ارزش چنین مکان‌هایی و همزمان ایجاد اشتغال و تقویت توسعه اقتصاد منطقه‌ای است.

یونسکو برای تحقق اهداف این برنامه یک عنوان به رسمیت شناخته از لحاظ بین‌المللی به نام "ژئوپارک یونسکو" را ایجاد کرد. هدف یونسکو این است که این عنوان را به 500 ژئوپارک در سراسر دنیا بدهد.

برنامه ژئوپارک یونسکو در هماهنگی با"مرکز میزاث جهانی" یونسکو و "شبکه جهانی ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره" یا "انسان و زیست‌کره" (MAB) عمل می‌کند.

"شبکه بین‌المللی ژئوپارک‌ها" (INoG) یک برنامه یونسکو است که در سال 1988 تاسیس شد. بر اساس تعریف یونسکو برای آنکه یک ژئوپارک وارد ING شود باید این مشخصات را داشته باشد:

  • دارای یک برنامه مدیریتی برای پیشبرد توسعه پایدار اجتماعی- اقتصادی باشد ( که اغلب بر اساس آگریتوریسم یا توریسم کشاورزی و ژئوتوریسم یا توریسم زمین شناختی است).
  • روش‌هایی را برای حفاظت و تقویت میراث زمین‌شناختی به کار برد و ابزارها برای آموزش رشته‌های علوم زمین‌شناختی و موضوعات گسترده‌تر زیست‌محیطی را فراهم آورد.
  • طرح‌های مشترک پذیرفته شده بوسیله مقامات عمومی، جوامع محلی و سازمان‌های خصوصی برای همکاری با یکدیگر داشته باشد که بهترین روش‌های اجرایی در رابطه حفاظت کره زمین و تلفیق کردن آن با راهبردهای توسعه پایدار را ارائه دهند.
کد خبر 171332

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز