یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۱۴:۵۸
۰ نفر

همشهری آنلاین - محمد ملاحسینی: پرنده نگری (Bird watching) تماشای پرندگان و یکی از شاخه‌های پرطرفدار صنعت اکوتوریسم است

Watching Bird

پرنده نگری نوعی تفریح جذاب است و در دنیا قدمتی 40 ساله دارد و در ایران سرگرمی جدیدی به حساب می‌آید.

برای تفریح پرنده نگری اصلا نیازی به شناخت حرفه‌ای یا تخصصی پرندگان نیست. فقط باید در  ساعات خلوت مثل صبح زود خیلی خوب به صداهای اطراف گوش داد و به آهستگی صدای پرنده‌ها را از بقیه صداها جدا کرد.

رفتن به طبیعت و تماشای پرندگان زیبا، تفریحی است که ده‌ها سال پیش در بین مردم دنیا رواج یافت و علاقه مندان فارغ از نوع شغل یا تخصص با شوق و ذوق وافر به این تفریح سالم می‌پردازند.

برخلاف تصور عامه مردم، برای پرنده نگری لازم نیست پرنده شناس باشید، علاقه مندی به طبیعت کافی است. کما اینکه زیبایی و رنگارنگی پرهای یک سهره یا زیبایی آواز یک توکا هر بیننده یا شنونده‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آرامش و لذت پرنده نگری به حدی است که بسیاری از روانشناسان آن را راه حلی برای آرامش فکری و تقویت روحیه افراد می‌دانند. [نخستین همایش و جشنواره ملی پرنده‌نگری]

تعداد پرنده نگرهای دنیا مرتباً رو به افزایش است تا حدی که در کشورهای انگلیس و آلمان برابر طرفداران فوتبال، پرنده نگر وجود دارد.

پرنده نگری از شاخه‌های علوم محسوب نمی‌شود و یک پرنده نگر در زمره محققان به شمار نمی‌رود. پرنده نگری یکی از زیر شاخه‌های اکوتوریسم یا طبیعت گردی است.

کد خبر 107010

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز