همشهری آنلاین: همزمان با از سرگیری محاکمه غیابی طارق الهاشمی در عراق، صدها تن از ساکنان خشمگین بصره با سوزاندن پرچم ترکیه ضرب الاجلی 15 روزه برای آنکارا با هدف تحویل دادن طارق الهاشمی تعیین کردند.

ضرب‌الاجل 15 روزه عراقی‌ها به ترکیه برای تحویل الهاشمی

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری براثای عراق، ساکنان استان بصره عراق در این تظاهرات سیاست‌های دولت ترکیه علیه ملت عراق را محکوم کرده و اعلام کردند که طارق الهاشمی، معاون رئیس جمهوری کشورشان که به دست داشتن در عملیات تروریستی محکوم است از سوی آنکارا باید به بغداد تحویل داده شود.

تظاهرکنندگان با تجمع مقابل ساختمان کنسولگری ترکیه در بصره شعارهایی در اعتراض به سیاست‌های دولت ترکیه سر داده و خواهان توقف سیاست‌های طایفه گرایی آنکارا در قبال عراق شدند.

جعفر محمد باقر، یکی از اعضای شورای استانداری بصره عنوان داشت: سیاست دولت ترکیه اختلافات طایفه‌ای را درعراق موجب می‌شود.

وی در ادامه افزود: ما از دولت ترکیه می خواهیم تا طارق الهاشمی را براساس حکم جلب پلیس بین‌الملل به بغداد تحویل دهد.

تظاهرکنندگان عراقی همچنین تهدید کردند که اگر دولت ترکیه طی 15 روز به درخواست‌ها مبنی بر تحویل طارق الهاشمی توجه نکند منافع ترکیه را در کشورشان مورد هدف قرار دهند.

در این تظاهرات اعضای سندیکاها، رهبران عشایر و کارمندان دولتی نیز حضور داشتند.

ساکنان معترض بصره همچنین با آتش زدن پرچم ترکیه شعارهایی علیه این کشور سر دادند. قرار است روز یکشنبه محاکمه غیابی طارق الهاشمی از سر گرفته شود. پیشتر دوبار محاکمه طارق الهاشمی که قرار بود به صورت غیابی برگزار شود به دنبال درخواست وکیل مدافع‌ وی به تاخیر افتاده بود.

کد خبر 171284
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار