همشهری آنلاین: نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور تامین نظر شورای نگهبان مصوبه قبلی خود درباره نحوه سئوال و استیضاح رئیس جمهور را اصلاح کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه، طرح اصلاح مواد 196 و 197 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اعاده شده از سوی شورای نگهبان را در دستور کار داشتند.

نمایندگان در مصوبه خود تاکید کرده بودند در صورتیکه رئیس جمهور برای ارائه پاسخ به سئوال در صحن مجلس حاضر شود درباره پاسخ وی رای گیری شود و در صورتیکه نمایندگان از پاسخ قانع نشدند آن سئوال به قوه قضائیه ارسال شود.

نمایندگان در تبصره ای در ماده 197 آیین نامه داخلی مجلس تصریح کرده بودند در صورتیکه که تعداد سئوالات ارسال شده به قوه قضائیه درباره یک رئیس جمهور به عدد 6 برسد طرح استیضاح رئیس جمهور با رعایت مفاد اصل 89 قانون اساسی و مواد آیین نامه داخلی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار می گیرد.

اما شورای نگهبان نسبت به این تبصره ایراد گرفت و تاکید کرد این تبصره مغایر اصل 88 و بند 2 اصل 89 قانون اساسی شناخته شده است.

طراحان طرح مذکور از جمله کواکبیان و مطهری نمایندگان سمنان و تهران معتقد بودند در ماده 195 آیین نامه داخلی مجلس نیز که به تایید شورای نگهبان رسیده است مقرر شده در صورتیکه مجلس 3 بار از پاسخ وزیران به سئوالات قانع نشود زمینه استیضاح وزیر فراهم شود.

طراحان معتقدند از آنجا که این موضوع در مورد وزیران به تایید شورای نگهبان رسیده بنابراین اشکالی برای این مصوبه وارد نیست و در مورد رئیس جمهور نیز امکان اعمال آن وجود دارد.

علی لاریجانی رئیس مجلس در جلسه امروز خطاب به طراحان یادآور شد: در صورتیکه بر مصوبه خود اصرار کنند زمان تایید آن به این مجلس نمی رسد و در مجلس بعد نیز باید پیگیری این طرح رامجددا آغاز کنند به همین جهت علی مطهری تاکید کرد نظر طراحان این است که این تبصره حذف نشود اما در صورت حذف نیز اشکالی به مصوبه وارد نمی کند زیرا هدف طراحان رای گیری برای پاسخ رئیس جمهور به سئوالات بوده است.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس در بررسی ایراد شورای نگهبان با 125 رای موافق، 15 رای مخالف و 17 رای ممتنع از 207 نماینده حاضر با حذف تبصره 2 ماده 197 موافقت کردند.

شورای نگهبان همچنین در ماده 196 تذکراتی وارد کرده بود که نمایندگان مجلس برای تامین نظر شورای نگهبان این ماده را نیز اصلاح عبارتی کردند.

از جمله این اصلاح عبارتی این بود که در تبصره 2 ماده 196 مقرر شد پس از ارسال سئوال یا سئوالات برای رئیس جمهور کاهش امضاها سبب خروج از دستور کار نمی شود.

بنابراین نمایندگان با حذف تبصره 2 ماده 197 از مصوبه خود برای تسریع در روند استیضاح رئیس جمهور عقب نشینی کردند.

کد خبر 169598
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی