همشهری‌آنلاین: رجب طیب اردوغان در سفر به تهران پیام شفاهی اوباما را مبنی بر موافقت آمریکا با برنامه هسته​ای غیرنظامی ایران درصورتی که رهبر انقلاب فتوایشان درباره حرام بودن تولید و استفاده از سلاح​های هسته​ای را تقویت کند به مقامات ایرانی منتقل کرده است.

تابناک نوشت: نخست وزیر ترکیه که هفته گذشته و پس از ملاقات با اوباما در حاشیه اجلاس امنیت هسته​ای کره جنوبی به ایران آمده بود، پیام شفاهی اوباما را به رهبر ایران منتقل کرده است.

اوباما به اردوغان گفته بود ایرانی​ها باید درک کنند که زمان برای مصالحه در حال به پایان رسیدن است و تهران باید از دریچه​ای که برای مذاکرات باز است بهره برداری کند. البته اوباما مشخص نکرده است که آیا ایران می​تواند به عنوان بخشی از برنامه هسته‌ای غیرنظامی مورد موافقت آمریکا، دست به غنی سازی اورانیوم بزند یا خیر و به نظر می رسد که موارد حساس تر را به گفتگوهای 25 فروردین موکول کرده است.

در ادامه این خبر، «واشنگتن پست» به سخنان رهبر انقلاب در مورد حرام بودن بودن تولید و استفاده از سلاح هسته​ای اشاره می‌کند و می​افزاید اوباما در دیدار با اردوغان می​گوید که مشکل مذاکره کنندگان این است که چگونه می‌توانند سخنان آیت​الله خامنه​ای را به الزام جدی و قابل اعتماد ایران در نساختن بمب تعبیر کنند. مساله​ای که با تایید نخست وزیر ترکیه نیز روبه رو می‌شود.

رجب طیب اردوغان پیش از سفر به ایران در نشست امنیت هسته​ای سئول با باراک اوباما دیدار و گفتگو کرد.

از دیگر مباحث مورد مذاکره اوباما و اردوغان نیز مساله سوریه بوده است که نخست وزیر ترکیه به اوباما گفته بود که برای کاهش حمایت از بشار اسد به ایران فشار خواهد آورد. اردوغان گفته بود قصد دارد به رهبر ایران بگوید که حملات سوری​ها به نیروهای مخالف مسلمان باید متوقف شود.

واشنگتن پست همچنین با اشاره به نقش میانجیگری ترکیه، یکی از نشانه‌های این مساله را همراهی «هاکان فیدان» رئیس سرویس اطلاعاتی ترکیه که به گفته این رسانه روابط نزدیکی با سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران دارد، در دیدار با اوباما و همچنین در سفر به ایران می‌خواند.

اگرچه پیش از این نیز در مورد انتقال پیام اوباما به ایران توسط اردوغان نیز گمانه زنی‌هایی وجود داشت اما این نخستن بار است که به متن این پیام اشاره می‌شود. تلاش ترکیه برای ایفای نقش میانجی در اختلافات ایران و غرب در حالی صورت می‌گیرد که همراهی بیشتر ترکیه با سیاست‌های غربی در خاورمیانه و پیشنهاد ایران برای تغییر محل برگزاری گفتگوها موجب عصبانیت مقامات این کشور شده است.

کد خبر 165059

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار