همشهری‌آنلاین: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت موظف به اجرای استفساریه اخیر مجلس در مورد اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها است، تصمیم دولت را در این زمینه غیرقانونی خواند و گفت: در صورت اجرای تصمیم دولت قیمت بنزین باید به بیشتر از 1000 تومان افزایش یابد که به هیچ وجه منطقی نیست.

جعفر قادری گفت: اجازه دولت برای هدفمندی یارانه‌ها در حد قانون بودجه است و استفساریه اخیر مجلس هم کاملا تکلیف دولت را در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مشخص کرده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت حداکثر قیمت حامل‌های انرژی و کالاهای یارانه‌ای را در طول سال 90 می‌تواند معادل 20 درصد افزایش دهد.

وی با اشاره به اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی پس از تصویب استفساریه قانون بودجه مبنی بر اینکه مجلس با این مصوبه جلوی افزایش 200 تا 300 درصدی قیمت‌ها را گرفته است، گفت: دولت می‌خواست 20 درصد از درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را افزایش دهد به عنوان مثال دولت 35000 میلیارد تومان امسال به عنوان یارانه هدفمند کرد، اگر 20 درصد این مبلغ که حدود 8000 میلیارد تومان است را نیز امسال اضافه کند، قیمت بنزین باید بیشتر از 1000 تومان افزایش یابد که به هیچ وجه منطقی نیست.

وی افزود: دولت قیمت آن دسته از حامل‌های انرژی را که امسال افزایش نداده است می‌تواند تا پایان سال 20 درصد نسبت به سال 89 افزایش دهد اما افزایش ارزش حامل‌های انرژی که قیمت آنها را افزایش داده ممنوع است.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته گذشته  طرح استفساریه‌ای را به تصویب رساندند که به گفته علی لاریجانی رئیس مجلس مانع از افزایش 200 تا 300 درصدی قیمت حامل‌های انرژی در ماه‌های پایانی سال 90 شد.

بر اساس این استفساریه دولت نمی‌تواند تمام یا سهم افزایش قیمت حامل‌های انرژی ماه‌های گذشته را در ماه‌های باقیمانده سال تجمیع کند و قیمت فروش واحد هر کدام از حامل‌های انرژی را می‌تواند حداکثر 20 درصد نسبت به قیمت سال 1389 در همان مورد افزایش دهد.

کد خبر 157503

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار