چهارشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۰ - ۰۷:۲۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه در قانون بودجه 90 اصلاح قیمت‌ها تا سقف 20 درصد مجاز است و این مبلغ، مبلغی نیست که بتوان فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را با آن دنبال کرد بنابراین دولت نمی‌تواند فاز دوم هدفمندی را امسال اجرا کند.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، درباره تصمیم دولت مبنی بر اجرای فاز دوم هدفمندی در سال جاری گفت: دولت زمانی می‌تواند فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند که قمیت‌ها را به میزان تغییرات انجام شده در قیمت حامل های انرژی در سال 89 افزایش دهد و البته این رقم مطمئنا بیش از 20 درصد افزایش قیمت‌ها خواهد بود.

وی گفت: بنابراین احتمال می‌دهیم دولت با تفسیر دیگری قانون را اجرا کند که متفاوت از نظر قانونگذار در مورد اصلاح قیمت‌ها در سال 90 است.

نماینده تهران گفت: دولت فقط می‌تواند قانون مجلس را درباره افزایش قیمت‌ها اجرا کند نه اینکه برداشت دیگری داشته باشد که با آن برداشت بتواند یک پول حسابی به دست آورد و مجددا آن را بین مردم توزیع کند.

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس در پاسخ به این سئوال که دولت چه زمانی می‌تواند فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند، گفت: دولت زمانی می‌تواند وارد اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها شود که به مجلس لایحه دهد و مجلس آن را تصویب کند و در آن لایحه بخواهد که قیمت‌ها را مشابه اتفاقی که در سال 89 افتاد تغییر دهد.

مصباحی مقدم گفت: دولت نمی‌تواند افزایش 20 درصدی که می‌توانست در طول سال برای قمیت حامل‌های انرژی اجرا کند را در 2 ماه آخر سال اعمال کند و همه را تجمیع کند. این فشار به مردم است و مطابق نظر قانونگذار نیست. بنابراین دولت باید برای افزایش قیمت‌های مد نظر لایحه دهد و مجلس نسبت به آن تصمیم گیری کند.

کد خبر 156926
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز