همشهری آنلاین: در حالی‌که آمار مبتلایان به ایدز در دنیا کاهش 19 درصدی نشان می‌دهد، روزانه بیش از 7 هزار نفر در سراسر دنیا به اچ آی وی مبتلا می‌شوند.

به گزارش ایلنا به نقل از دفتر ایدز سازمان ملل در ایران،  تعداد موارد جدید عفونت اچ آی وی در جهان از اواخر دهه 1990 میلادی به طور پیوسته در حال کاهش بوده، به‌گونه‌ای که در سال 2009 تعداد موارد جدید عفونت اچ آی وی، حدود 2.6 میلیون نفر برآورد شده‌است. این نشان‌ از کاهش 19 درصدی در مقایسه با 3.1 میلیون عفونت جدید در سال 1999 است.

 دفتر ایدز سازمان ملل متحد در ایران اعلام کرد: دیدگاه جهانی در مورد اچ آی وی ایدز به صفر رساندن موارد جدید این عفونت، به صفر رساندن موارد مرگ ناشی از ایدز و به صفر رساندن موارد تبعیض از طریق فراهم آوردن دسترسی همگان به خدمات پیشگیری، درمان، مراقبت و حمایت است.

 این دفتر معتقد است انقلابی در سیاست‌های پیشگیری ضروری به نظر می‌رسد.

 با افزایش دسترسی به خدمات پیشگیری انتقال اچ آی وی از مادر به کودک، تعداد کودکان متولد شده با اچ آی وی کاهش یافته است.

 دفتر هماهنگ کننده کشوری برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در ایران در گزارشی اعلام کرد: برآورد می‌شو‌د در سال 2009 حدود 370 هزار کودک با اچ آی وی به دنیا آمده باشند که حاکی از 24 درصد کاهش نسبت به 5 سال قبل است. این در حالی است که در کشورهای با درآمد بالا تعداد موارد جدید عفونت اچ آی وی در کودکان و نیز مرگ ناشی از آن در کودکان و مادران تقریبا صفر بوده است.  با این همه در کشورهای با درآمد متوسط و پایین سالانه حدود 60 هزار زن باردار در اثر اچ آی وی از بین می‌روند.

 در سال 2011 (امسال) رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل به پایان دادن به عفونت اچ آی وی در میان کودکان و زنده نگاه داشتن مادران تا سال 2015 متعهد شدند.

 تعداد مرگ سالیانه ناشی از ایدز در جهان رو به کاهش بوده و از 2.1 میلیون مرگ در سال 2004 به 1.8 میلیون مرگ در سال 2009 کاهش یافته است این کاهش متعاقب افزایش دسترسی به درمانهای ضد رتروویروسی و نیز مراقبت و حمایت از افراد اچ ای وی وی مثبت خصوصا در کشورهای با درآمد پایین و متوسط است.

 تعداد افرادی که با اچ آی وی زندگی می‌کند در سال 2009 حدود 33.3 میلیون نفر برآورد شده است که در مقایسه با تعداد افرادی که در سال 1999 با اچ ای وی زندگی می‌کرده‌اند 27 درصد افزایش داشته است.

 افرادی که با اچ آی وی زندگی می‌کنند، 20 تا 30 برابر بیش از سایر افراد در خطر ابتلا به سل فعال است.

 در سال 2009 حدود 400 هزار نفر به علت سل مرتبط با اچ آی وی جان خود را از دست دادند که بدین ترتیب سل باعث یک مرگ از هر چهار مرگ ناشی از ایدز بوده است.

 در صورتی‌که اقدام موثری از هم اکنون صورت نگیرد، بین سال‌های 2011 تا 2015، 2 میلیون نفر از افرادی که با اچ آی وی زندگی می‌کنند در اثر ابتلا به سل می‌میرند.

 تا اول تیر 90، مجموعا 23 هزار و 125 نفر مبتلا به HIV/AIDS در کشور شناسایی شده‌اند.

کد خبر 150518
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز