سه‌شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۶:۳۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: کودکان ورزشکار در بسیاری از ورزش‌ها در معرض خطر ضربه مغزی هستند،‌ اما بسیاری از مربیان و بازیکنان این حقیقت را نادیده می‌گیرkد که ضربه مغزی آسیبی است که ممکن است به معلولیت یا حتی مرگ منجر شود

children sport

کودکان ورزشکار به خصوص به آثار درازمدت ضربه مغزی حساس هستند، زیرا مغزهای آنها هنوز در حال رشد و تکامل است.بنابراین والدین باید بر ورزش کودکان نظارت داشته باشند، و اطمینان حاصل کنند که کودکان‌شان فهمیده‌اند که حتی در یک ضربه مغزی ملایم، آسیبی جدی به حساب می‌آید، ‌و باید مدتی بگذرد تا بهبود پیدا کند.

"آکادمی متخصصان اطفال آمریکا" توصیه می‌کند که هر کودکی دچار ضربه مغزی می‌شود و باید بوسیله یک پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد و پیش از بازگشت به بازی تایید او را بگیرد.

این سه شیوه می‌تواند به شما کمک کند تا مانع آسیب دائمی مغز در کودک ورزشکارتان شوید:

 1.اطمینان حاصل کنید که کودک‌تان کلاه ایمنی بر سر گذاشته است

در ورزش‌هایی مانند دوچرخه‌سواری،‌ اسکیت‌سواری،‌اسکی که  یا شتاب‌گرفتن آنها در حین حرکت همراه است یا ورزش‌های تماسی (ورزش‌های رزمی یا ورزش‌های تیمی) کلاه ایمنی لازم است.

کودک شما ممکن است در هنگام اسکیت‌سواری در یک سرازیری با افزایش سرعت به زمین بخورد و دچار ضربه مغزی شود.

متاسفانه در مورد ورزش‌هایی مانند فوتبال، ژیمناستیک و مانند آنها که خطرشان بیشتر است، کلاه ایمنی به کار نمی‌رود، و در نتیجه اغلب آسیب‌های شدید در ورزش مدارس در همین رشته‌ها رخ می‌دهد.

2. علائم ضربه مغزی را بشناسید

یه کودک ورزشکارتان بیاموزید که ضربه مغزی حتما با بیهوش شدن فرد همراه نیست.

نشانه‌های اولیه ضربه مغزی ممکن است تنها سردرد، سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم‌ها، از دست دادن آگاهی نسبت به محیط اطراف، و تهوع یا استفراغ باشد.

تنها داشتن یکی از این علائم پس از وارد آمدن ضربه به سر کافی است تا شما کودک‌تان را برای معاینه به نزد دکتر ببرید. حتی موارد ملایم ضربه مغزی نیاز به ارزیابی پزشک دارند.


3. با دادن استراحت به کودک به بهبودی ضربه مغزی کمک کنید

استراحت کودک ورزشکار با ید تا زمانی ادامه پیدا کند کاملا علائم ضربه مغزی او برطرف شود. و هنگامی پزشکان توصیه به استراحت می‌کند،‌ منظورش واقعا استراحت کامل است. حتی تماشای تلویزیون یا انجام بازی‌های کامپیوتری ممکن است علائم کودک را بدتر کند، بنابراین تا هنگامی که همه علائم برطرف نشده باشد، هیچ ورزش یا فعالیت جسمی یا فکری نباید انجام شود ( و احتمالا کودک به مدرسه هم نباید برود).

این مدت استراحت به طور معمول هفت تا 10 روز به طول می‌انجامد، اما در موارد ضربه‌های مغزی شدید ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد تا علائم کاملا برطرف شود.

والدین باید در مقابل وسوسه بازگرداندن کودک ورزشکار به بازی‌ها مقاومت کنند. بازگرداندن زودتر از موقع کودک ورزشکار به بازی‌ها قبل از برطرف شدن علائم، با افزایش خطر آسیب مغزی دائمی همراه است.

آکادمی متخصصان اطفال آمریکا توصیه می‌کند که کودکان ورزشکاری که دچار ضربه‌های مغزی متعدد شده‌اند یا علائم‌شان در طول سه ماه پس از آسیب دیدن برطرف نشده است، ورزش‌های تماسی را کنار بگذارند تا خطر آسیب دائمی مغز کاهش پیدا کند.

تشخیص و درمان ضربه مغزی یک چالش عمده به حساب می‌آید. هیچ کس نمی‌خواهد کودکی را بدون دلیل از مدرسه و ورزش باز دارد. اما مهمتر این است که ایمنی کودک را صدر قرار دهیم، و نگران یک هفته استراحت کودک در خانه نباشیم.

UsNews

کد خبر 116598
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز