همشهری آنلاین: معاون اول رئیس‌جمهور سوریه که به ایران سفر کرده است با رئیس‌جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد

به گزارش ایسنا، دکتر محمود احمدی نژاد در دیدار «فاروق الشرع»، معاون اول رئیس‌جمهور سوریه با تأکید بر اینکه ایران و سوریه همانند پیکر واحدی در عرصه‌های مختلف عمل می‌کنند، گفت: پیوند مستحکم بین دو کشور جنبه سیاسی و مقطعی ندارد و تجربه نشان داده که در هر مقطع و زمانی که ایران و سوریه وارد عرصه شده‌اند، همواره با پیروزی همراه بوده است.

احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه دشمنان در اهداف پلید خود نسبت به منزوی کردن ایران و سوریه و تثبیت رژیم صهیونیستی در منطقه ناکام مانده‌اند، اظهار داشت: امروز دشمنان در موضع ضعف قرار دارند و در مقابل، ایران و سوریه هر روز قدرتمندتر می‌شوند و این همه ناشی از وجود همدلی و برادری بین دو کشور است.

رئیس‌جمهور با تأیید سخنان معاون اول رئیس‌جمهور سوریه مبنی بر اینکه در برابر موجودیت رژیم صهیونیستی علامت سوال بزرگی ایجاد شده است، گفت: این اتفاق یک واقعیت است و پیروزی بزرگی محسوب می‌شود که مقدمه اتفاقات بزرگتری خواهد بود. امروز مستکبران در ضعیف‌ترین موضع خود در 60 سال گذشته قرار دارند که اگر کشورهای مستقل، مواضع خود را در مقابل آنها مقداری مستحکم‌تر کنند، سلطه‌گران رو به اضمحلال خواهند رفت.

احمدی‌نژاد با اشاره به بیانیه تهران و قدردانی از مواضع حمایت‌آمیز سوریه در خصوص برنامه هسته‌ای ایران گفت: با بیانیه تهران در حقیقت ایجاد جبهه‌بندی جدیدی در جهان در برابر مستکبران کلید خورد و بی‌تردید ایران و سوریه هسته مرکزی این جبهه‌بندی خواهند بود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: عاملی که همه مسایل آینده جهان را رقم خواهد زد وجود روابط برادرانه بین کشورهای مستقل و آزادیخواه است که باید هر چه بیشتر آن را تقویت و گسترش داد.

فاروق الشرع، معاون اول ئییس‌جمهور سوریه نیز در این دیدار روابط تهران – دمشق را راهبردی و استراتژیک دانست و گفت: اهداف و برنامه‌هایی که دو کشور دنبال می‌کنند به نفع ملت‌های منطقه و جهان است.

وی با بیان اینکه باید ملت‌های منطقه سرنوشت منطقه را تعیین کنند، اظهار داشت: منطقه سرشار از منابع و ثروت‌های بیکران است و مهد تمدن‌های بزرگ به شمار می‌رود، از این‌رو ملت‌های منطقه از این توانایی و ظرفیت برخوردار هستند که آینده خود را بدون حضور بیگانگان بسازند.

معاون اول رئیس‌جمهور سوریه با اشاره به اقدامات غیرعادلانه شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت: شورای امنیت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان‌های بین‌المللی تابع سازمان ملل که به عنوان مرجعی برای حل مشکلات جهانی ایجاد شده‌اند باید حداقل نسبت به چارچوب‌هایی که بنیانگذاران آنها، برای این سازمان‌ها تعیین کرده‌اند، متعهد باشند.

فاروق الشرع با تاکید بر اینکه امروز در مقابل موجودیت رژیم صهیونیستی علامت سوالی قرار گرفته است، اظهار داشت: اقدام این رژیم در حمله به کاروان کمک‌های بشردوستانه نشانه ترس، نگرانی و ضعف این رژیم است.

کد خبر 110240

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار