همشهری آنلاین: ورود تاریخی کپسول خصوصی دراگون به ایستگاه بین المللی فضایی که عصر دیروز جمعه 5 خرداد ماه ساعت 16:02 به وقت گرینویچ صورت گرفت فصل تازه ای را در پروازها و اکتشافات فضایی گشود

 

به گزارش خبرگزاری مهر، کپسول دراگون از شرکت خصوصی اسپیس ایکس که بدون سرنشین توسط موشک فالکون 9 به فضا پرتاب شده بود عصر روز جمعه 5 خرداد ماه به عنوان نخستین فضاپیمای خصوصی در تاریخ به ایستگاه بین المللی فضایی متصل شد.

براساس اظهارات الون موسک مدیر اجرایی و بنیانگذار شرکت اسپیس ایکس، موفقیت دراگون نشان می‌دهد که فضاپیماهای تجاری نیز از مهارت‌های موثری برخوردارند و از این پس راه برای تعداد بیشتری از آنها در فضا باز می‌شود. این امر گام مهم تاریخی در سفرهای فضایی محسوب می‌شود.

متصل شدن دراگون به ایستگاه فضایی برای مقامات ناسا نیز مایه مسرت بود، این سازمان فضایی روی فضاپیمای خصوصی دراگون برای رساندن محموله‌ها و در نهایت خدمه به ایستگاه فضایی حساب می‌کند، چرا که سال گذشته شاتل‌های فضایی ناسا بازنشست شدند و اکنون تنها سایوز روسیه می‌تواند محموله‌ها و خدمه را به ایستگاه منتقل کند.

چارلی بولدن رئیس ناسا طی یک پیام تبریک به خدمه ایستگاه فضایی اظهار داشت: این تلاشی بود که راه اکتشافات فضایی را متحول می‌کند، چرا که اکنون بخش خصوصی می‌تواند عهده دار مسئولیت حمل و نقل به ایستگاه بین المللی فضایی باشد. این امر ناسا را از تمرکز در این عرصه رها کرده و به امور دیگری مشغول می‌کند.

اسپیس ایکس قرار داد 1.6 میلیارددلاری با ناسا امضا کرده تا با استفاده از دراگون و فالکون 12 بار به ایستگاه فضایی محموله ارسال کند و عملکرد دراگون در این مأموریت نشان می‌دهد که سرمایه گذاری مناسبی در این عرصه صورت گرفته است.

براساس اظهارات ناسا، تا زمانی که دراگون بتواند به زمین بازگردند یکی از 12 مأموریت انجام شده است و مأموریت بعدی در ماه سپتامبر امسال شکل می‌گیرد. قرار است این کپسول روز 31 می (11 خرداد) ایستگاه فضایی را ترک کند.

اسپیس ایکس در نظر دارد دراگون را ارتقا دهد تا توانایی حمل خدمه هم داشته باشد و امیدار است که بتواند ظرف سه سال آینده خدمه ایستگاه فضایی را نیز منتقل کند. ممکن است پس از اجرایی کردن این پروژه پروازهای با سرنشین به فراتر از مدارهای پایین زمین چون سیاره مریخ نیز تحقق یابد.

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

برچسب‌ها

۷ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۷