چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۵:۴۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان پروتئینی کشف کرده اند که می‌تواند روند پیرشدن فضانوردان و سالخوردگان را آهسته‌تر کند

فضانورد

به گزارش خبرگزاری مهر، براساس تحقیقات دانشگاه ترامو در ایتالیا آنزیم 5- لیپوکسیژناس (5-lipoxygenase) نقش مهمی در مرگ سلول در فضا ایفا می‌کند.

دانشمندان اعتقاد دارند که ایجاد مانع در مقابل این آنزیم، مشکلات فضانودان که در نتیجه پروازهای فضایی به وجود می‌آید از بین می‌رود.

این ادعا در رابطه با سرکوبی آنزیم کشف شده ثابت کرده که سالخوردگان نیز می‌توانند از مزایای تقویت سیستم ایمنی بدن خود استفاده کنند.

از آنجایی که شرایط فضایی مشکلات سلامتی را مشابه فرآیند پیر شدن در زمین برای فضانوردان به همراه دارد، این کشف ممکن است به درمان این شرایط در فضانوردان کمک کرده و همچنین به تقویت سیستم ایمنی سالخوردگان منتهی شود.

این تحقیقات از سوی دپارتمان علوم زیست پزشکی دانشگاه ترامو ایتالیا انجام شده است.

دکتر ماورو ماکارونه به عنوان رئیس این گروه تحقیقاتی اعلام کرد که نتایج این تحقیق فضایی می‌تواند برای بهبود سلامتی سالخوردگان در زمین نیز موثر باشد.

وی افزود: در حقیقت شرایط فضایی مشکلاتی را برای فضانوردان ایجاد می‌کند که به فرآیند پیرشدن فیزیولوژیکی شباهت دارد و ممکن است بتوان با استفاده از برخی داروها در این فرآیند مانع ایجاد کرد.

درحال حاضر داروهای بازدارنده آنزیم 5- لیپوکسیژناس (5-lipoxygenase) برای ممانعت از ابتلا به بیماری‌های التهابی استفاده می‌شود.

دکتر ماکارونه و گروه تحقیقاتی وی این اکتشاف را با انجام آزمایش‌هایی روی دو گروه انجام داده است. یک گروه از لنفوسیت‌های انسانی که از خون دو اهدا کننده سالم گرفته شده بود، مورد مطالعه قرار گرفت و همچنین مطالعاتی روی نمونه‌های گرفته شده از ایستگاه بین المللی فضایی انجام شده است.

گروه اول از لنفوسیت‌ها در معرض ریزگرانش‌های ایستگاه بین المللی فضایی قرار گرفتند.

گروه دوم در یک سانتریفیوژ روی ایستگاه بین المللی فضایی قرار گرفت تا گرانش زمین را تجربه کند.

دانشمندان از این تحقیق نتیجه گیری کرده‌اند که تفاوت ایجاد شده به تفاوت سطح آنزیم 5- لیپوکسیژناس (5-lipoxygenase) باز می‌گردد.

گرالد ویسمان سردبیر مجله FASEB اظهار داشت: جای شگفتی نیست که بدن انسان برای کارآیی سالم به گرانش زمینی نیاز دارد چرا که ما برای زندگی روی این سیاره خلق شده‌ایم.

وی افزود: وقتی انسان به فضا می‌رود و به سیارات و خرده سیاره‌های دیگر سفر می‌کند واضح است که نه تنها باید شرایط ایمن زندگی را بررسی کنیم بلکه باید فضای امنی را برای سلامتی خود فراهم کنیم.

کد خبر 168716
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز