همشهری آنلاین: مرحله دوم رزمایش عظیم مدافعان آسمان ولایت 2 با شرکت نیروهای سپاه و ارتش، روز دوشنبه 2 آذر آغاز شد.

به گزارش شبکه خبر، امیرسرتیپ خلبان احمدمیقانی، فرمانده قرار گاه پدافند هوایی خاتم الانبیا، اجرای عملیات شناسایی هواپیماهای دشمن را برنامه این مرحله از رزمایش اعلام کرد.

میقانی پیشتر اعلام کرده بود: رزمایش عظیم مدافعان آسمان ولایت 2 در سه مرحله از یکشنبه تا پنجشنبه این هفته در غرب کشور برگزار می‌شود، که مرحله نخست، آماده سازی، مرحله دوم شناسایی هواپیماهای دشمن و مرحله سوم مقابله هواپیماها و تجهیزات ما با هواپیماهای اخلالگر است.

وی افزود: در مرحله دوم، شناسایی هواپیماهای دشمن وارد صحنه عملیات می شوند و از صحنه نبردفیلم وعکس می‌گیرند و اختلالاتی در فضای هوایی کشور و سامانه‌های الکتریکی ایجاد می‌کنند.

میقانی گفت : در مرحله سوم این رزمایش هواپیماها و تجهیزات ما به مقابله با هواپیماهای اخلالگر پرداخته و به طور همزمان فعالیت و توانمندی‌های دشمن را تحت نظر داشته و با آن‌ها درگیر می‌شوند.

فرمانده قرارگاه پدافندهوایی، افزود: دراین مرحله دشمن فرضی به سامانه‌های دفاعی حمله ور شده و زمانی که می‌خواهند آن‌ها را مورد تجاوز قرار دهند با مقابله پدافند و تجهیزات الکتریکی ما مواجه خواهند شد.

امیرسرتیپ خلبان میقانی تصریح کرد: همچنین موشک‌ها و هواپیماهای دشمن به مناطق حساس حمله می‌کنند که با دفاع ضد هوایی مواجه شده و صحنه نبرد را ترک خواهند کرد.

میقانی این رزمایش را گسترده ترین رزمایش مشترک پدافند هوایی ،بعد از تفکیک نیروی هوایی ارتش دانست و گفت: گستردگی منطقه رزمایش، حدود 600 هزار کیلومتر مربع و درگیری با سامانه‌های  به روز در زمینه ارتباطات و بهینه و به روز شدن تجهیزات نوین در مقابله با جنگ الکترونیک از اهداف آن است.

وی هدف دیگر این رزمایش را همکاری و انسجام بین نیروهای پدافندی، یگان‌های مختلف ارتش، سپاه پاسداران، بسیج و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی اعلام کرد.

میقانی رزمایش عظیم مدافعان ولایت را دو سویه دانست و گفت، در این رزمایش، دو کشور نارنجی و آبی که دشمن فرضی و خودی هستند،مشخص می‌شوند.

امیرسرتیپ خلبان احمدمیقانی، فرمانده پدافند هوایی خاتم الانبیا، قرارگاه پدافندهوایی در حال ارتقای توان رزمی و به روز کردن تجهیزات خود همراه با دانش و علم روز است که در همین مسیر تاکتیک‌های جدید را در رزمایش پیش رو تمرین خواهد کرد.

میقانی دکترین پدافند هوایی کشور را تمرین جنگ‌های پیشرفته و به روز اعلام کرد و افزود: جنگ های کنونی دنیا به سمت نبردهای ناهمگون در حال حرکت است و به همین علت تاکتیک‌های ما نیز عوض شده و در این رزمایش قابلیت فرماندهان در صف و ستاد ارزیابی می‌شود.

وی توانمندی‌های پدافند در جنگ الکترونیک، اخلالگری در سامانه‌های شناسایی، استقلال تاکتیکی در مناطق نبرد و در نهایت پیدا کردن نقاط ضعف و ارتقای نقاط قوت را هدف اصلی برگزاری این رزمایش دانست و افزود: هرچه آمادگی ما بیشتر شود، قدرت بازدارندگی علیه دشمن نیز افزایش خواهد یافت.

فرمانده پدافند هوایی کشور، ماموریت کلی این قرارگاه را حفاظت از قلمرو هوایی ایران دانست و تصریح کرد: اگر به کشور تعرضی صورت گیرد این نیرو در خط مقدم دفاع از نظام قرار دارد به شکلی که حفاظت از مناطق حیاتی و حساس از جمله هسته‌ای بر عهده این نیرو است.

وی بار دیگر با اشاره به این که این رزمایش در مناطق وسیعی از کشور انجام خواهد شد، گفت: این رزمایش در استان‌های بوشهر، فارس، یزد، اصفهان، مرکزی، قزوین و شمال کشور و به طور کلی در منطقه غربی ایران برگزار خواهد شد.

میقانی با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از تجهیزات پدافند هوایی این رزمایش نیر در این مناطق مستقر شده است،افزود: کشور نارنجی که همان دشمن فرضی است در رزمایش مدافعان آسمان ولایت 2 از پهباد (هواپیمای بدون سرنشین ) و هواپیماهای جنگی استفاده می کند و کشور آبی که قرارگاه پدافند هوایی و نیروهای خودی است مسئولیت دفاع از آسمان را بر عهده دارد و مانع نفوذ نیروهای دشمن به این مناطق خواهد شد.

وی تاکید کرد: مسئولیت دفاع از آسمان کشور به طورکامل برعهده پدافند هوایی است و قسمت های دیگر در نیروهای مختلف از جمله سپاه، نیروی انتظامی و بسیج که مسئولیت دفاع از آسمان کشور را برعهده دارند، تحت کنترل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیای ارتش می باشند.

مرحله نخست رزمایش عظیم مشترک سپاه و ارتش با عنوان مدافعان آسمان ولایت 2، دیروز با رمز یا مهدی ادرکنی برگزار شد.

کد خبر 95913

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار