همشهری آنلاین: عضو هیئت علمی دانشکده مخابرات برگزاری اجلاس اوآنا در تهران را تلاشی ارزشمند جهت اصلاح جریان نامتعادل اطلاعات در جهان ارزیابی کرد و گفت:

این اجلاس می‌تواند با این عدم تعادل مقابله کند.

دکتر داوود زارعیان در گفتگو با خبرنگار مهر با ارائه تحلیلی از وضعیت رسانه‌ای در جهان گفت: رویکرد رسانه‌ای کشورهای غربی بعد از جنگ جهانی دوم نوعی استعمار و امپریالیسم فرهنگی و رسانه‌ای بود که روز به روز هم نفوذ بیشتری می‌یافت تا جایی که این روند موجب شد که یونسکو رسماً در سال 1973 نسبت به این عدم تعادل قدرت رسانه‌ای ابراز نگرانی کند.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران ادامه داد: جریان یکسویه اخبار و اطلاعات در طول دهه‌های گذشته همواره از سمت کشورهای غربی به سمت کشورهای جهان سوم بوده و این جریان به ضرر کشورهای موضع اخیر (ممالک جهان سوم) بوده است. اما در همین گیر و دار در اوایل دهه 80 اقدامی ارزشمند صورت گرفت و آن تاسیس خبرگزاری "تانیوک" توسط کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها در یوگسلاوی بود.

زارعیان در ادامه این تحلیل اضافه کرد: راه‌اندازی تانیوک در واقع تلاشی بود در جهت از بین بردن جریان نامتعادل اطلاعاتی که برقرار بود.

به عنوان مثال در شرایطی که خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌توانست بیش از 20 میلیون کلمه - خبر را در روز منتشر کند، تمامی خبرگزاری‌های موجود دیگر در جهان تنها می توانستند 15 میلیون - کلمه خبر را انتشار دهند.

این کارشناس ارشد رسانه‌ ای کشور تاکید کرد: بعد از تاسیس "تانیوک" کشورهای جهان سوم به فکر همکاری‌های منطقه‌ای افتادند و تا حدودی این عدم تعادل جریان اطلاعات برطرف شد. ایجاد خبرگزاری‌های منطقه‌ای و امضاء تفاهمنامه‌های همکاری رسانه‌ای میان کشورای جهان سوم کوشش‌های دیگری بود که صورت می‌گرفت.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران در ادامه با اشاره به اهمیت برگزاری اجلاس اوآنا در تهران آن را تلاشی ارزشمند در این جهت ارزیابی کرد و گفت: برگزاری این اجلاس نیز در ادامه همان سیاست‌هایی صورت می‌گیرد که از حدود 28 سال قبل به این طرف در کشورهای جهان سوم انجام شده است. این اجلاس می‌تواند با عدم تعادلی که در جریان اطلاعات در جهان وجود دارد مقابله کند.

زارعیان گفت: اگر روابط خبرگزاری‌های عضو اوآنا بیشتر شود می‌توان به برداشتن گام‌های اساسی‌تر برای رفع نابرابری رسانه‌ای در جهان امیدوار شد. ضمن اینکه این اجلاس راهکاری خوب برای معرفی رسانه‌های کشور به جهان است.

سی و یکمین نشست کمیته اجرایی و بیست و پنجمین نشست گروه فنی و خبری OANA از 13 تا 17 نوامبر 2009 برابر با 22 تا 26 آبان ‌ماه به میزبانی خبرگزاری مهر در تهران برگزار می‌شود

کد خبر 95074

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ارتباطات و فناوری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز