همشهری آنلاین: دکتر محمدباقر قالیباف شهردار تهران در پیامی به مناسبت نهم مهرماه روز جهانی سالمند این روز را به همه شهروندان ارشد شهر تبریک گفت.

به گزارش سما، متن کامل پیام شهردار تهران بدین شرح است:

نهم مهر ماه روز جهانی سالمند را به همه سالمندان گرامی، شهروندان ارشد شهر، تبریک عرض می‌نمایم. این روزها فرصتی است برای تقدیر و تشکری شایسته از زحمات فراوانی که این عزیزان در بخش‌های مختلف جامعه متحمل شده‌اند.چرا که پیامبر اعظم فرمودند: و قرّوا کبارکم(سالمندان خود را گرامی دارید.)

سالمندی دوره کمال، پختگی، بردباری، خردمندی، شکیبائی و صلابت اس. سالمندی بلندای زندگی هر انسان است، که با کوله‌باری از تجربه‌ می‌توان به گذشته، حال و آینده نگریست. سالمندی پدیده‌ای است با جنبه‌های مختلف زیستی، روانی و اجتماعی؛ شاید فردی که از لحاظ زیستی و جسمی در شرایط سالمندی قرار دارد،‌ از جنبه‌های روان شناختی از بسیاری از افراد همسن خود جوان تر و با نشاط تر باشد، امروزه ‌با توجه به پیشرفت علم و دانش و بهبود شرایط بهداشتی،‌ درمانی، ‌اقتصادی، ‌اجتماعی و فرهنگی در بسیاری از کشورهای دنیا، سن امید به زندگی افزایش یافته است و این روند روبه رشد همچنان ادامه دارد.

آنچه مهم است،‌ تنها طولانی کردن دوران زندگی نیست بلکه باید به این نکته بسیار مهم توجه داشت که این سال‌های عمر در نهایت آرامش و با سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی سپری شود و در صورتی که چنین شرایطی بوجود نیاید پیشرفت‌های علمی برای تأمین زندگی طولانی‌تر، بی نتیجه و مخاطره آمیز خواهد بود. پیشگیری از دوران سالمندی اجتناب ناپذیر است و این دوره یکی از مراحل زندگی است که می‌توان با حفظ بهداشت جسمانی و روانی از عوارض و مشکلات آن کاست و آن را به دوره‌ای فعال، مطلوب، بدون دغدغه و لذت بخش تبدیل کرد.

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت در سال‌های آینده جهان با جمعیت عظیمی از سالمندان روبرو خواهد شد. با توجه به اینکه عدم آمادگی برای مقابله با این وضعیت هزینه سنگینی را به جامعه تحمیل می‌نماید، ضروری است که مسئولان و دست اندرکاران با پیش بینی تمهیدات لازم به استقبال این شرایط بروند.

مدیریت شهری با توجه به روند رو به رشد جمعیت سالمندی و حضور چشمگیر سالمندان در فضای بوستان‌ها، لزوم مشارکت سالمندان درفعالیت‌های اجتماعی و مدیریت اوقات فراغت سالمندان، در همین راستا به راه اندازی فرهنگسرای سالمند، اجرای طرح منزلت، ‌راه اندازی 112 کانون سالمندی در سطح شهر تهران،‌ توسعه بوستان‌ها و فضای سبز،‌ توجه به چگونگی مبلمان شهری برای افزایش حضور فعالانه سالمندان در سطح شهر، همکاری و مساعدت با انجمن‌ها و مراکز مربوط به سالمندان پرداخته و همواره جهت رفع مشکلات و معضلات شهروندان ارشد شهر تهران خالصانه تلاش می‌نماید.

از خداوند متعال دوام عمر و صحت و سلامت و عافیت را برای همه سالمندان و شهروندان عزیز مسألت دارم.

کد خبر 91662

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان