سه‌شنبه ۷ مهر ۱۳۸۸ - ۱۸:۳۷
۰ نفر

واردات بیش از حد، بار دیگر نمایندگان مجلس را به واکنش واداشت و بحث واردات میوه مورد اعتراض مجلسیان قرار گرفت.

نمایندگان شهرهای ارومیه و سمیرم در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس، از دولت خواستند برای حمایت از باغداران کشور، مانع ادامه واردات میوه شود. در 5ماه اول امسال واردات میوه نسبت به‌مدت مشابه سال قبل 66درصد بیشتر شده است.

دیروز، نادر قاضی پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی طی یک اخطار قانون اساسی نسبت به واردات بی‌رویه میوه‌های خارجی تذکر داد و اظهار داشت: ما چهارمین تولیدکننده سیب جهان هستیم و ارومیه نیز در این زمینه مقام اول را دارد اما هم‌اکنون در ارومیه سیب و انگور و گلابی خارجی، فراوان شده است.

وی افزود: وزیر محترم بازرگانی و وزیر جهاد موظف هستند که محصولات کشاورزان ایرانی را خریداری کنند و خواهش ما این است که برای محصولات سیب،‌ انگور ارومیه فکر عاجلی بکنند.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی نیز در قالب یک اخطار قانون اساسی از واردات بی‌رویه میوه انتقاد کرد. بهروز جعفری با اشاره به تذکر نادر قاضی پور نماینده ارومیه درخصوص واردات بی‌رویه میوه در این شهر گفت: به جز ارومیه شهرستان سمیرم نیز قطب عمده تولید سیب درختی است.

وی افزود: باغداران تولیدکننده سیب در حال حاضر می‌خواهند محصولات خود را بفروشند اما دولت نیز هیچ تضمینی برای خرید نمی‌دهد. بخش خصوصی نیز آنگونه که دلش بخواهد اقدام می‌کند.

جعفری ادامه داد: در سمیرم و یا دیگر مناطق استان اصفهان بسیاری از درختان بر اثر خشکسالی خشک شده‌‌اند و صندوق حمایت از محصولات کشاورزی نیز تعهدی به اصل درخت ندارد و این تعهد فقط شامل محصولات است. لاریجانی در پاسخ به تذکرات نمایندگان ارومیه و سمیرم، از عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی خواست این موضوع را بررسی کند.

کد خبر 91623

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار