گروه حوادث: جوان 22 ساله یک جاعل حرفه‌ای بود که با دریافت 5 میلیون تومان از مشتریانش، ظرف چند روز برای آنها کارت معافیت از خدمت تهیه می‌کرد

23 تیر ماه امسال، زمانی که ماموران سازمان نظام وظیفه سرگرم بررسی مدارک پزشکی متقاضیان کارت معافیت بودند، به مدارک مرد جوانی به نام حسین مشکوک شدند.

بررسی‌ها نشان می‌‌داد این مدارک پزشکی به طرز ماهرانه‌ای جعل شده‌اند و حسین کاملا سالم است. با مشخص شدن این موضوع، مرد جوان دستگیر و به پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران منتقل شد.

این مرد در جریان بازجویی‌ها مدعی شد که از جعلی بودن مدارک پزشکی خود خبر نداشته و این مدارک را در ازای پرداخت 5 میلیون تومان به مردی به نام مرتضی دریافت کرده است.

متهم گفت: مدت‌ها بود که به‌دنبال معافیت از خدمت سربازی بودم اما هیچ‌کدام از شرایط آن را نداشتم. درحالی‌که حاضر بودم برای گرفتن کارت معافیت هر کاری انجام دهم، یکی از دوستانم به نام مرتضی مدعی شد که در ازای دریافت 5 میلیون تومان قادر است برایم کارت معافیت واقعی تهیه کند.

او مدعی بود آشنایان و دوستان زیادی در نظام وظیفه دارد و از طریق آنها برایم کارت واقعی تهیه خواهد کرد. من که با شنیدن حرف‌های مرتضی وسوسه شده بودم، این مبلغ را به او پرداخت کردم و قرار شد وی مدارکی در اختیارم قرار دهد که با ارائه آنها به سازمان نظام وظیفه می‌توانستم کارت معافیت بگیرم. اما وقتی این مدارک پزشکی را به سازمان بردم، فهمیدم که همه آنها جعلی بوده‌اند و به این ترتیب دستگیر شدم.

بعد از اظهارات مرد جوان، کارآگاهان که محل زندگی مرتضی را شناسایی کرده بودند، این محل را زیرنظر گرفتند و صبح جمعه گذشته مرد جوان را در یک قهوه‌خانه در جنوب تهران ردزنی کردند.

با محاصره این محل، عملیات ضربتی برای دستگیری مرتضی شروع شد اما وی که متوجه حضور پلیس در محل شده بود به سرعت خود را به‌خودرواش رساند و پا به فرار گذاشت.

فرار این متهم اما چند دقیقه بیشتر طول نکشید و ماموران موفق شدند با هدف قرار دادن چرخ‌های عقب و شلیک چند گلوله، خودروی او را متوقف کنند.

با دستگیری مرد جوان، وی به اداره آگاهی منتقل شد و در جریان بازجویی‌ها گفت: چندی پیش برای تهیه کارت پایان خدمت نزد یکی از دوستانم به نام رضا رفتم و او در ازای دریافت 5 میلیون تومان، برایم کارت تهیه کرد و مدعی شد که این کارت واقعی است.

بعد از این ماجرا، وقتی دیدم تعدادی از دوستانم نیز در جست‌وجوی دریافت کارت معافیت هستند، موضوع را با رضا در میان گذاشتم و او گفت در ازای معرفی متقاضیان دریافت کارت معافیت به من پورسانت خواهد داد.

این بود که تعدادی از دوستانم را به رضا معرفی کردم و او بعد از دریافت 5 میلیون تومان از هر کدام از آنها، درصدی از آن را به من می‌داد اما باور کنید من هم از ماجرای جعلی بودن مدارک پزشکی و کارت‌های معافیت خبر نداشتم.

بعد از اظهارات مرد جوان، رضا،  22 ساله نیز دستگیر و مشخص شد که وی از جاعلان سابقه‌دار است که 2 سال پیش هم به اتهام جعل مدارک معافیت پزشکی دستگیر و راهی زندان شده بود.

این مرد جوان که چاره‌ای جز بیان حقیقت نداشت در بازجویی‌ها به جعل مدارک پزشکی مورد نیاز برای دریافت کارت معافیت و همچنین جعل کارت معافیت از خدمت اعتراف کرد و مدعی شد تا‌کنون به افرادی زیادی از این مدارک و کارت‌ها فروخته و از هر کدام از آنها 5 میلیون تومان دریافت کرده است.

سرهنگ کارآگاه حسین عباسچیان، رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران با بیان این خبر گفت: بعد از اعترافات متهم، 25 نفر از مالباختگان که از این مرد کارت‌ و مدارک جعلی دریافت کرده بودند شناسایی شدند اما از آنجا که احتمال می‌رود وی از افراد دیگری نیز کلاهبرداری کرده باشد، بازپرس شعبه 102 دادگاه کهریزک با صدور دستور چاپ تصویر بدون پوشش متهم در روزنامه‌ها از شاکیان احتمالی خواسته برای پیگیری پرونده به بازپرسی شعبه 102 دادگاه کهریزک یا پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در شهرری مراجعه کنند و یا با شماره تلفن 55905653 تماس بگیرند

کد خبر 88800

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار