گروه اجتماعی: براساس مصوبه مجلس، دولت موظف شد طی 5 سال 60 هزار معلم حق‌التدریسی و آموزشیار نهضت را به‌صورت رسمی یا پیمانی استخدام کند.

به گفته یک عضو کمیسیون آموزش مجلس، دولت موظف است از بین حدود 105 هزار نیروهای حق‌التدریسی آموزش و پرورش دارای مدرک کارشناسی و بالاتر با 4 سال سابقه همکاری مستمر به میزان 12 ساعت در هفته و شاغل بودن تا پایان سال تحصیلی 88-87 را به استخدام رسمی در آورد.

علی کریمی فیروز‌جایی افزود: همچنین معلمان حق‌التدریسی دارای مدرک کاردانی با 5 سال سابقه همکاری مستمر و به شرط شاغل بودن تا پایان سال تحصیلی 88-87 و داشتن میانگین حداقل 12 ساعت تدریس در هفته به‌صورت پیمانی استخدام خواهند‌شد.

براساس مصوبه مجلس، معلمان حق‌التدریسی دیپلمه با اولویت معلمان کوچ‌رو، با 7 سال سابقه همکاری مستمر، شاغل بودن تا پایان سال تحصیلی88-87 و داشتن میانگین حداقل 24 ساعت تدریس در هفته طی 7 سال گذشته به‌صورت پیمانی استخدام می‌شوند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس اعلام کرد: معلمان حق‌التدریسی دیپلم و فوق‌دیپلم پس از استخدام پیمانی مطابق این قانون درصورت اخذ مدرک کارشناسی به استخدام رسمی در می‌آیند.

وی گفت: براساس مصوبه دیگر این طرح، معلمان حق‌التدریسی که در زمان تصویب این قانون دانشجوی کارشناسی باشند و واحدهای گذرانده آنها تا پایان سال تحصیلی 88-87 برابر تعداد واحدهای کاردانی باشد با رعایت ماده 3 به‌صورت پیمانی استخدام خواهند‌شد.

نیروهای حق‌التدریسی فوق‌دیپلم آموزش ابتدایی و رشته‌های خاص کار‌دانش و فنی حرفه‌ای نیز به تشخیص آموزش و پرورش درصورت داشتن شرایط ماده3 به استخدام رسمی در می‌آیند.

استخدام آموزشیاران

براساس مصوبه مجلس، آموزشیاران شاغل نهضت سواد‌آموزی قبل از سال 80 طبق اساسنامه نهضت و داشتن مدرک لیسانس و بالاتر، به‌صورت رسمی و فوق‌دیپلمه‌ها به‌صورت پیمانی استخدام می‌شوند.

کریمی اظهار کرد: مابقی آموزشیاران تا 7 هزار نفر با اولویت بیش از 60 ماه سابقه خدمت، تناسب رشته تحصیلی، مدرک تحصیلی و نیاز منطقه، استخدام می‌شوند. همچنین همه آموزشیاران نهضت موظف به طی دوره‌های آموزشی بدو خدمت طبق برنامه آموزش و پرورش هستند.

نماینده مردم بابل گفت: آموزشیاران نهضت که براساس این قانون استخدام می‌شوند درصورت عدم‌نیاز نهضت و موافقت آموزش و پرورش، با رعایت مفاد این قانون در آموزش و پرورش خدمت خواهند‌کرد.

استخدام مربیان پیش‌دبستانی

براساس مصوبه مجلس، 900 نفر از مربیان پیش‌دبستانی دارای بیش از 10 سال سابقه همکاری با آموزش و پرورش، درصورت شاغل بودن تا پایان سال تحصیلی 88-87 و داشتن مدرک لیسانس و بالاتر به‌صورت رسمی و دیپلم و فوق‌دیپلم به‌صورت پیمانی استخدام خواهند‌شد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس درباره نحوه نقل و انتقال این افراد عنوان کرد: این گروه پس از استخدام حداقل به‌مدت 5 سال باید در محل خدمت فعلی خود انجام وظیفه کنند. بعد از طی این مدت تقاضای نقل و انتقال درصورت موافقت مبدا و مقصد قابل بررسی است.

مجلس همچنین مقرر کرد از تاریخ تصویب این قانون، معلمین مورد نیاز آموزش و پرورش از طریق مراکز و دانشگاه‌های تربیت معلم، دانشگاه شهید رجایی و مجتمع آموزش عالی پیامبر اعظم(ص) ضمن رعایت ماده یک این قانون به استخدام پیمانی در می‌آیند.

فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور نیز از طریق آزمون ورودی و گذراندن دوره‌های لازم حسب نیاز وزارت آموزش و پرورش می‌توانند استخدام شوند.

کریمی در پایان افزود: براساس مصوبه مجلس، هزار و 200 نفر از کارکنان قراردادی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز استخدام می‌شوند.  این مصوبه مجلس درصورت تایید شورای نگهبان قابل اجراست.

کد خبر 87406

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی