دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۸۸ - ۱۴:۰۶
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: کتاب تاریخ بی‌خردی، نوشته بابارا تاکمن با ترجمه حسن کامشاد از سوی انتشارات کارنامه عرضه شد

به گزارش همشهری‌آنلاین نویسنده در این کتاب با دستمایه قرار دادن برخی رخدادهای معروف تاریخ جهان از عهد باستان تا امروز سعی کرده است،‌به نقد رفتار حاکمان در مواجهه با این رخدادها بپردازد.

وی در مقدمه خود نوشته است آدمی، اگر در همه زمینه ها پیشرفت کرده در سیاست به مانند سابق مانده است. سیاستمداران افرادی عقب مانده هستند که مدام اشتباه می‌کنند و سیاست‌هایی را که مخالف منافع ملی آن است در پیش می‌گیرند به رغم آن که در گذشته بارها و بارها آن موارد تجربه شده است.

تاکمن سوء‌ تدبیر در حکومت را در نتیجه چهار عامل ، استبداد یا ظلم و فشار، جاه‌طلبی بیش از حد، بی‌کفایتی یا انحطاط، بی‌خردی یا اصرار در کژاندیشی می‌داند و در کتاب خود به برخی مواجهات اهل سیاست از منظر چهارم که همان بی‌خردی است پر داخته است.
تاکمن ابتدا مبانی بی‌خردی را برشمرده و اقدامی را که می‌توان عنوان بی‌خردی به آن داد  را تعریف کرده است و نشان می‌دهد که این نوع بی‌خردی زمان و مکان نمی‌شناسد و در هر زمان و مکانی و توسط هر حاکمی می‌تواند رخ دهد و اسباب رخدادهای فاجعه باری شود.

نکته قابل اعتنا در نگاه نویسنده  ذاتی بودن بی‌خردی در اهل سیاست است که کمتر کسی به آن توجه کرده است. به این معنا که این گونه بی‌خردی‌ها نتیجه نوعی اخلاق است که تنها در قدرت شکل می‌گیرد و  وی بی خردی را بخشی از فطرت بشری می‌داند و بسیاری از کارهای بی‌خردانه سیاسی را ناشی از نوعی بی‌توجهی ذاتی می داند. برخی حدس‌ها زده نمی‌شود در حالی که اتفاق می‌افتد و همه چیز را خراب می‌کند.

 مقدمه کتاب خواندنی و برای فهم محتوای اصلی کتاب مهم است و مؤلف در صدد آن است تا  با بسط مقدمه و شمردن مبانی تحلیلی فضای ذهنی خواننده و مخاطب را برای اصل روایت‌ها و تحلیل‌ها آماده کند. وی شرح این مبانی را با زدن مثال‌های مختلف نشان می‌دهد و به خواننده نکته‌دان می‌رساند که با مورخی معمولی و باری‌به هرجهت طرف نیست.

عنوان کتاب از تروا تا ویتنام است و به نظر وی نخستین بی خردی شگفت سیاست مداران تروا این است که در کمال بی عقلی، اسب چوبین را داخل شهر خود بردند و حقه یونانیان را درنیافتند و شد آنچه شد.
کتاب در 5 فصل با عناوین زیر تدوین شده است:

فصل اول: پیگیری سیاست های مغایر با منافع خویش.
فصل دوم: نمونه های آغازین: اسب تروا
فصل سوم: پاپ های رنسانس و جدا شدن پروتستان ها
فصل چهارم: بریتانیا امریکا را از دست می دهد
فصل پنجم: امریکا در ویتنام به خود خیانت می کند.
این کتاب همانند دیگر آثار انتشارات کارنامه از هیئت و ترکیبی پاکیزه برخوردار است و ناشر چه در طرح جلد( طرحی از چارلی چاپلین در فیلم دیکتاتور بزرگ) و چه در پانوشت‌ها و تصاویر رنگی و کتاب‌آرایی سنگ تمام گذاشته است.

کتاب تاریخ بی‌خردی اوایل دهه هفتاد با عنوان«سیر نابخردی از تروا تا ویتنام» از سوی انتشارات فرزان روز به بازار کتاب عرضه شده بود اما در چاپ تازه ناشر و مترجم ضمن بازنگری کامل در برگردان فارسی برخی ویژگی‌های مثبت را به کتاب اضافه کرده‌اند.

تاریخ بی‌خردی: باربارا تاکمن؛‌ مترجم:حسن کامشاد/ ناشر: نشر کارنامه؛ چاپ اول 1388 / قطع وزیری گالینگور با روکش/ قیمت:19500تومان،710 صفحه

کد خبر 86952

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ادبیات و کتاب

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز