عباس تربن: هفته‌ها به سرعت برق و باد گذشتند و صدای تلفن‌های اعضای تیم شعر، چهارشنبه‌های دوچرخه را خوش‌آهنگ کرد

حالا دیگر به روزی رسیده‌ایم که می‌توان آن را نقطۀ پایان چهارمین دورۀ تیم شعر نامید. سی نوجوان تهرانی و سی و یک نوجوان شهرستانی، عضو این دورۀ تیم شعر بودند و حدود نیمی از آنها به صورت فعال از برنامه‌های تیم شعر استفاده کردند. تدوین جزوۀ ویژۀ اعضای تیم شعر و برگزاری جلسه‌ای با دعوت از تمامی اعضای تیم شعر، از برنامه‌های تازۀ این دوره بود.
حالا لحظۀ هیجان‌انگیز دادن کارنامه است و قصد داریم اعضای برگزیدۀ این دورۀ تیم شعر را معرفی کنیم. اما یادتان باشد که این «نقطه» پایان دفتر نیست و در ادامۀ خود «سر خط!»ی دارد. همین‌جا از همۀ کسانی که علاقه‌مند به عضویت در پنجمین دورۀ تیم شعر هستند، دعوت می‌کنیم سه قطعه از شعرهایشان را به همراه کپی شناسنامه و مشخصات کامل شناسنامه‌ای و پستی برای دوچرخه بفرستند.

توجه: تنها نوجوانان صاحب عنوان «بیت‌های سبز» به صورت افتخاری، عضو دورۀ جدید تیم شعر خواهند بود و بقیۀ نوجوانان برای حضور مجدد در این تیم، باید در فراخوان عضویت شرکت کنند.

بیت‌های سبز

«بیت‌های سبز» عنوانی است که به بهترین استعدادهای تیم شعر تعلق می‌گیرد. اعضای این گروه، از سطح شعری قابل‌قبولی برخوردارند و اغلب تجربه‌هایشان قابل‌اعتنا است و دلیل های شاعرانه ای دارد. دوچرخه امیدوار است که با فعالیت جدی‌تر، تمرین‌های مستمر و مطالعات تخصصی، شاهد پیوستن این نوجوانان به جمع فارغ‌التحصیلان تیم شعر باشد. «بیت‌های سبز» تقدیم می‌شود به سه نوجوان از تهران و یک نوجوان از اراک:

حدیث اسدی، فریبا دیندار، الهه صابر از تهران و پرستو علی‌عسگرنجاد از اراک.

جوانه‌ها

«جوانه‌ها»، عنوانی است ویژۀ اعضای مستعد تیم شعر که آثارشان از اشکال‌های ابتدایی خالی و رگه‌های شاعرانه‌ای در سروده‌هایشان جاری است. با این حال هنوز فراز و فرود زیادی در شعرهای این نوجوانان دیده می‌شود و لازم است که با افزودن بر مطالعات شعری و تلاش در زمینۀ برطرف کردن نقاط ضعفی که در شعرهایشان تکرار می‌شود، خود را به پله‌های بالاتر برسانند. «جوانه‌ها» تعلق می‌گیرد به یازده نوجوان از تهران و پنج نوجوان از شهرستان‌ها:

سمانه آینه‌بند، زینب حاتم‌پور، فرزانه جعفری، رعنا دلاکه، یاسمن رضائیان، فرشته سلیمانی، پردیس صحرائیان، مریم عرفانیان، امیر معینی، مهدیه موسی‌زاده و نیلوفر نیک‌بنیاد از تهران؛ و حنانه بذرافکن از اصفهان، مهرناز حسن‌آبادی از سمنان، معصومه رسولی از زنجان، مه‌جبین شیراوندی از اسلام‌شهر و سدرا محمدی از بوکان.

سبد شعر

«سبد شعر» مخصوص پرکارترین‌های تیم شعر است. دوچرخه از این نوجوانان به خاطر حضور پررنگ و مستمرشان در تیم شعر تشکر می‌کند و به موفقیت آنها امید دارد؛ چرا که یکی از ویژگی‌های شاعران موفق، پشتکار و پیگیری آنهاست. «سبد شعر» تعلق می‌گیرد به دو نوجوان از تهران و دو نوجوان از شهرستان:

نیلوفر شهسواریان و مائده محتشمی‌نژاد از تهران، عاطفه باباشاه از اسلام‌شهر و سحر نواندیش از اراک.

در ضمن از معصومه رسولی به خاطر شرکت فعالانه در انتخاب شعر ماه تقدیر به عمل می‌آید.

بدرقه تا انتها

آهسته ما را لحظه‌ها از هم جدا خواهند کرد
ما را به دوری کردن از هم مبتلا خواهند کرد

هر برگ سبزی عاقبت می‌افتد از دست بهار
این‌گونه ما را با غمی زرد آشنا خواهند کرد

روزی کسی حتی کمی از ما نمی‌گیرد سراغ
هربار ما را بدرقه تا انزوا خواهند کرد

پیوسته از دیوانگی خواهم سرود، آن‌گاه بعد
این قصه را دیوانگان بی‌انتها خواهند کرد

                                 الهه صابر از تهران

پرستو

پرستوها می‌میرند
بی‌آن‌که کسی
اشکشان را ببیند
به آتش می‌زنند و به آب
جوجه‌‌ای که گریه کند از ترس
پرستوها می‌میرند
بی آن که بسوزند از آتش
پرستوها عاشقانه می‌میرند
و نام ققنوس‌ها در قصه‌ها
جا خوش می‌کند!

                     پرستو علی‌عسگرنجاد از اراک

توفان

رعد، برق می‌زند
خیابان می‌دود
باران غلت می‌خورد
ماشین‌ها می‌پیچند
جوجه‌ها آرام
در پرهای مادرشان
فرو می‌روند

                     حدیث اسدی،‌ از تهران

تنهایی

چشم‌انداز تنهایی‌ام
ماه نیم‌شده
بین دیوار و پنجره
کسی از من پایین می‌رود
پاهایش را می‌کوبد
بامب‌بامب...
دفترم را می‌بندم
از تصویرهای بعدی این شعر
می‌ترسم!

                     فریبا دیندار، از تهران

کد خبر 84820

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار