سه‌شنبه ۶ اسفند ۱۳۸۷ - ۱۶:۲۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان می‌گویند میان بخش نگهداری خاطرات در مغز و موسیقی‌هایی که انسان می‌شود ارتباط وجود دارد.

به گزارش ساینس‌دیلی دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا با نقشه‌برداری از فعالیت‌های تعدادی داوطلب هنگامی که به موسیقی گوش می‌دادند به این نتیجه رسیده‌‌اند منطقه‌ای از مغز که در گیر ثبت و نگهداری خاطرات انسان از گذشته است همچنین به عنوان مرکزی برای مرتبط کردن موسیقی‌ها با احساسات و خاطرات انسان عمل می‌کند.

این کشفت می‌تواند این یافته علمی را توجیه کند که چرا وقتی مبتلایان به آلزایمر به موسیقی گوش می‌دهند از خود واکنشی قوی نشان می‌دهند. این مرکز در قشر پیش‌پیشانی مغز قرار دارد.

پروفسور پتر جاناتا از مرکز مغز و ذهن دانشگاه کالیفرنیا در این باره می‌گوید: چیزی که به نظر اتفاق می‌افتد این است که یک قطعه موسیقی همانند موسیقی متن فیلمی است که با شنیدن موسیقی در مغز به نمایش در می‌آید. همه این‌ها ما را یاد خاطراتمان از شخص یا جای خاصی می‌اندازد و به یک باره آن شخص یا مکان در چشم ذهن ما ظاهر می‌شود. حالا ما می‌توانیم همکاری میان این دو را ببنیم؛ خاطرات و موسیقی.

قرار است مقاله جاناتا در این باره به زودی منتشر شود. جانتا در این تحقیق از 13 دانشجوی خود به صورت داوطلب استفاده کرد و فعالیت‌ها مغزی آن‌ها را هنگام گوش دادن به موسیقی از طریق ام‌آر‌ای کارکری ثبت کرد. [چطور ام آر آی کار می‌کند؟]

پس از هربار گوش دادن به موسیقی جاناتا و همکارانش سوالاتی از قبیل این که آیا موسیقی برای دانشجویان یادآور چیزی خاصی بوده است یا نه می‌پرسیند و نتایج سوالات را به تصویبرداری‌های ام‌آر‌ای کارکردی تطبیق می‌دادند

کد خبر 75962

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز