دکتر حسین علایی: گرچه بمباران‌های وسیع نوارغزه از سوی ارتش اسرائیل تاکنون خسارات و تلفات عظیمی‌ را به مردم مظلوم و محاصره شده فلسطین وارد آورده است و بیش از 400نفر شهید و حدود 2000زخمی برجای گذارده ولی از هم‌اکنون شکست رژیم صهیونیستی در این جنگ یک طرفه، به خوبی مشهود است.

اسرائیل با هدف از پای درآوردن توان مقاومت مردم فلسطین، سرنگونی دولت حماس از قدرت و جلوگیری از پرتاب راکت‌ها به سمت سرزمین‌های اشغالی و توسعه امنیت ساکنین اشغالگر، بمباران همه جانبه مردم فلسطین را از هوا و دریا آغاز کرد و به‌منظور اطمینان از محاصره کامل مردم نوار غزه حدود 40 تونل ارتباطی با سرزمین مصر در گذرگاه رفح را با بمب‌های اهدایی آمریکا، به‌طور کامل تخریب و منهدم کرد. همچنین ارتش صهیونیستی، قوای زرهی و زمینی خود را در اطراف مرزهای نوار غزه آماده حمله نگه داشته است.

در این حملات وحشیانه، آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی و بعضی از دولت‌های عربی مانند مصر، عربستان و اردن و همچنین سران تشکیلات خودگردان، اسرائیل را تشویق و حمایت کرده و می‌کنند. تلفات سنگین روز اول حمله به نوار غزه را بایستی ناشی از اطمینان دادن مصر به سران حماس مبنی بر عدم‌حمله نظامی‌رژیم صهیونیستی به نوار غزه دانست.

به توافق نرسیدن وزرای خارجه عرب در اجلاس قاهره برای اقدامی‌جهت جلوگیری از ادامه حملات رژیم صهیونیستی را هم بایستی در جهت علاقه سران برخی از کشورهای عربی به نابودی حماس و روح مقاومت در سرزمین‌های فلسطینی دانست زیرا وجود حماس توانسته مشروعیت رژیم‌های فاسدی مانند مصر را زیر سؤال ببرد. این رژیم‌ها در تلاشند تا با ادامه بمباران غزه، این سرزمین را از دست حماس خارج کرده و آن را در اختیار تشکیلات خودگردان فلسطین که روابط گرمی ‌با صهیونیست‌ها دارد قرار دهند.

به هر حال تا‌کنون بعد از گذشت حدود یک هفته از حملات پی در پی و بی‌وقفه ارتش اسرائیل به نوار غزه، به‌نظر می‌رسد که اسرائیل در رسیدن به اهداف خود به‌طور کامل ناکام شده است. از یک سو، دیگر هیچ هدفی در نوار غزه برای بمباران جنگنده‌های اسرائیل باقی نمانده است و از سوی دیگر حماس توانسته است هم سازمان و تشکیلات خود را حفظ کند و اکثر اعضای مؤثر خود را از دسترس دشمن دور نگه دارد و هم پرتاب راکت‌ها به سوی اراضی اشغالی را ادامه دهد و بر حجم و برد آنها نیز بیفزاید. همچنین مردم در سراسر جهان با تظاهرات و حمایت‌های بی‌دریغ خود از مردم فلسطین، توانسته‌اند چهره وحشیانه، ددمنشانه و بی‌فرهنگ سران رژیم صهیونیستی و حامی‌اصلی وی آمریکا را به خوبی نشان داده و واقعیت این جنایتکاران را به نمایش بگذارند.

به هر حال رژیم صهیونیستی که قصد دارد علاوه بر نابودی حماس، شکست خود در جنگ 33 روزه با حزب‌الله را نیز جبران کند، هم‌اکنون در ادامه جنایات خود، سردرگم و دچار بی‌هدفی شده است. هواپیماهای این رژیم، تمام ساختمان‌ها و مراکزی که امکان اداره مردم غزه را میسر می‌ساخته و به آنها قدرت ایستادگی در برابر دشمن را می‌داده است، بمباران و منهدم کرده‌اند.

اکنون هیچ ساختمان دولتی و خدماتی برای مردم نوار غزه باقی نمانده است ولی همچنان اسرائیل به بمباران مردم ادامه می‌دهد. بنابر گفته مقامات سازمان ملل، تاکنون 100 نفر از شهدا را کودکان، زنان، دانشجویان و غیرنظامیان و افراد غیرمرتبط با حماس تشکیل می‌دهند. بنابراین ادامه حملات، فقط باعث افزایش تلفات در بین مردمی‌می‌شود که در شرایط بد زندگی و در گرسنگی و بی‌دارویی به سر می‌برند.

از سوی دیگر گفته می‌شود که ارتش اسرائیل خود را برای یک حمله زمینی آماده کرده است. شاید این حمله بتواند مهر نهایی شکست را بر پیشانی رژیم صهیونیستی بکوبد، زیرا رزمندگان فلسطینی آمادگی دارند تا با نظامیان صهیونیست به‌صورت رودررو و مردانه بجنگند. در چنین شرایطی پیروزی فلسطینی‌ها بر قوای نظامی ‌اسرائیل، موفقیتی بزرگتر را برای آنان به ارمغان خواهد آورد و اسرائیل هم باید شکست بزرگتری از جنگ 33روزه را در پرونده جنایات خود ثبت کند.

کد خبر 72268

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار