تحقیقات نشان داده که مصرف محصولات لبنی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد؛ اما گوشت قرمز و گوشت‌های فرآوری شده احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند و باید به مقدار کم مصرف شوند یا با ماهی و تخم مرغ جایگزین شوند.

لبنیات - شیر - پنیر - ماست

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اکسپرس، مطالعه محققان ایتالیایی نشان داد که مصرف محصولات لبنی به‌ویژه لبنیات کم چرب و ماست با خطر ابتلای کمتر به دیابت نوع ۲ (T۲D) مرتبط هستند. به گفته محققان، گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده با خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ بیشتر ارتباط دارد و به می‌توان ماهی و تخم مرغ را به جای آنها مصرف کرد.

اضافه وزن عامل خطر اصلی است و پیش‌بینی می‌شود باعث تشدید موارد ابتلا به این بیماری می‌شود. عوارض شایع دیابت نوع ۲ عبارتند از بیماری قلبی، بیماری کلیوی، از دست دادن بینایی و مشکلات گردش خون که می‌تواند منجر به قطع پا شود.

دستورالعمل‌های غذایی موجود برای پیشگیری از دیابت نوع ۲ خوردن غذاهای گیاهی خاص مانند غلات کامل، سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات، روغن زیتون است و پزشکان معمولا توصیه می‌کند مصرف بیشتر محصولات حیوانی را محدود کنید. با این حال، همه منابع پروتئین حیوانی از نظر تغذیه‌ای یکسان نیستند.

دکتر آنالیزا جیوسو، از دانشگاه ناپل فدریکو و همکارانش تحقیقی را روی پیوندهای قبلی ایجاد شده بین غذاهای مختلف حیوانی و دیابت انجام دادند.

این خوراکی‌ها دیابت را فراری می‌دهند | مواد غذایی موثر در ابتلا به دیابت نوع ۲

تاثیر انواع گوشت‌ بر افزایش یا کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲

در نتیجه این تحقیقات آمده که محصولات گوشتی اعم از گوشت قرمز، گوشت سفید، گوشت فرآوری شده، ماهی، انواع لبنیات مانند پرچرب، کم چرب، شیر، پنیر، ماست و تخم مرغ ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش یا کاهش دهد. گوشت قرمز شامل گوشت گاو، بره و خوک است و گوشت سفید شامل مرغ و بوقلمون است. گوشت فرآوری شده شامل بیکن، سوسیس و گوشت اغذیه فروشی است.

با مصرف ۱۰۰ گرم گوشت قرمز در روز خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ افزایش قابل توجهی داشت (۲۲ درصد). ۵۰ گرم گوشت‌های فرآوری شده در روز هم خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد (۳۰ درصد). در حالی که مصرف ۵۰ گرم گوشت سفید در روز با افزایش خطر کمتر (چهار درصد) همراه بود.

دکتر جیوسو گفت: چندین دلیل بالقوه برای این نتایج وجود دارد. به عنوان مثال، گوشت قرمز و فرآوری شده منابع مهمی از اسیدهای چرب اشباع شده، کلسترول و آهن هم هستند که همگی باعث التهاب مزمن سطح پایین و استرس اکسیداتیو می‌شوند که می‌تواند حساسیت سلول‌ها را به انسولین کاهش دهد.

گوشت‌های فرآوری شده همچنین حاوی نیتریت و سدیم هستند که در کنار سایر آثار نامطلوب، می‌توانند به سلول‌های تولیدکننده انسولین در پانکراس آسیب برسانند. در مقایسه، گوشت سفید دارای محتوای چربی کمتر، اسیدهای چرب مطلوب‌تر و مقدار کمتر آهن هم است.

این خوراکی‌ها دیابت را فراری می‌دهند | مواد غذایی موثر در ابتلا به دیابت نوع ۲

تاثیر لبنیات بر کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲

دکتر جیوسو گفت که در مقابل، به نظر می‌رسد که غذاهای لبنی از انسان در برابر دیابت نوع ۲ محافظت می‌کنند یا رابطه خنثایی با ایجاد این بیماری دارند.

مصرف شیر (به میزان ۲۰۰ گرم در روز) با کاهش ۱۰ درصدی خطر، همه انواع لبنیات (۲۰۰ گرم در روز) با کاهش پنج درصدی خطر و لبنیات کم چرب (۲۰۰ گرم در روز) با کاهش سه درصدی همراه بود. مصرف ماست (۱۰۰ گرم در روز) با کاهش ۶ درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ همراه بود. مصرف پنیر (۳۰ گرم در روز) و لبنیات پرچرب (۲۰۰ گرم در روز) هیچ تأثیری بر خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ نداشتند.

دکتر جیوسو گفت: محصولات لبنی سرشار از مواد مغذی، ویتامین‌ها و سایر ترکیبات فعال زیستی هستند که ممکن است به طور مطلوب بر متابولیسم گلوکز (پردازش قند توسط بدن) تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، پروتئین‌های موجود در شیر باعث تعدیل افزایش سطح قند خون پس از خوردن غذا می‌شوند.

پروبیوتیک‌ها همچنین آثار مفیدی بر متابولیسم گلوکز دارند که ممکن است توضیح دهد که چراکه مصرف منظم ماست با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط است.

دکتر جیوسو گفت: اگرچه نتایج نشان می‌دهد که محصولات لبنی کم‌چرب مفیدتر از محصولات لبنی پرچرب هستند، اما باز هم باید آنها را با احتیاط مصرف کرد و در مصرف آنها زیاده روی نکرد.

وی افزود: دیابت نوع ۲ یکی از دلایل اصلی مرگ و میر ناشی از رژیم غذایی در سراسر جهان است. یادگیری بیشتر در مورد این‌که چگونه اجزای مختلف رژیم غذایی باعث افزایش یا کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌شود، کلید پیشگیری از آن است.

بررسی گسترده از شواهد علمی نشان می‌دهد که مصرف منظم غذاهای لبنی در مقادیر متوسط، به‌ویژه محصولات کم‌چرب، ممکن است به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک می‌کند. در حالی که گوشت قرمز و فرآوری شده باید به مقدار کم مصرف شود، مقادیر متوسط ماهی و تخم مرغ می‌توانند جایگزین‌های خوبی باشند.

این یافته‌ها قرار است هفته آینده در نشست سالانه انجمن اروپایی برای مطالعه دیابت (EASD) در استکهلم، سوئد ارائه شود.

کد خبر 706507
منبع: فارس

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha