یک متخصص طب سنتی گفت: در فصول پاییز و زمستان مصرف کاهو، خیار و گوجه‌فرنگی را که طبع سرد دارند کمتر کنیم؛ ضمن اینکه خرمالو و انار میوه‌های بسیار مفیدی برای این فصل هستند.

nutrition

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، علیرضا ابوالفضلی کارشناس طب سنتی گفت: ابوعلی سینا می‌گوید ۲۳ نوع سرماخوردگی داریم که طب امروز به سه نوع آن دست یافته و بوعلی سیناهم اشاره جزئی به مابقی انواع آن نداشته است.

وی ادامه داد: آنفولانزا یک بیماری عفونی است که درگیری آن با ریه به خاطر این است که این عفونت دارای پروتئین است و برای بقا به جای سرد بدن نیاز دارد و بهترین مکان برای خودش را در ریه پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: همه ما بالقوه دارای سرماخوردگی هستیم و این بیماری به صورت طبیعی در بدن ما وجود دارد. وقتی ویروس آنفولانزا به بدن ما می‌رسد به سرماخوردگی می‌رسد و تحریک می‌شود و با علائمی مثل تب، لرز، کوفتگی، گلودرد و سردرد خودش را به ما نشان می‌دهد و می‌فهمیم مشکل داریم و بیمار شده‌ایم.

متخصص طب سنتی افزود: هنگام سرماخوردگی یا آنفولانزا تلاش برای پایین آوردن تب اشتباه است؛ ویروس در سردترین شرایط وارد بدن می‌شود، وقتی تب اتفاق می‌افتد بدن دارد خود را برای مبارزه آماده می‌کند و نباید تب را پایین بیاوریم تا با آن حرارت شرایط را برای زندگی ویروس‌ها نامساعد کند و بعد از رسیدن به شرایط نرمال دوباره تب پایین می‌آید.

وی گفت: تب در بزرگسالان منجر به اتفاقاتی مثل تشنج نمی‌شود. این به این معنا نیست که وقتی مریض می‌شویم هیچ کاری نکنیم، اما نباید به سرعت سراغ داروهای شیمیایی برویم.

ابوالفضلی ادامه داد: از وقتی تست کرونا می‌دهیم تا وقتی جواب بگیریم پر از استرسیم این استرس باعث می‌شود آدرنالین توسط مغز در بدن ترشح شود، ریه جمع شود و پذیرای هرنوع ویروس و میکروبی باشد. وقتی تست مثبت می‌شود یعنی ایمنی بدن پایین بوده است که باید ایمنی را بالا ببریم.

وی عنوان کرد: توصیه من این است که از اول پاییز شروع کنیم به استفاده از دمنوش‌های گرم مثل دارچین، زنجبیل، بادرنجبویه، آویشن و پونه که واکسینه می‌کند و آنتی‌اکسیدان بالایی دارد. چند ماه چای را کنار بگذاریم و این دمنوش‌ها را استفاده کنیم. ماست، دوغ، دلستر و نوشابه را از سبد غذایی حذف کنیم، برنج کمتر بخوریم و یا سبوس برنج در آن بریزیم.

این متخصص طب سنتی یادآور شد: مصرف کاهو، خیار و گوجه‌فرنگی را که طبع سرد دارند کمتر کنیم. سه نقطه سرد در بدن وجود دارد که مغز، ریه و کف پاست؛ باید مراقب باشیم با سردی‌های بیشتر، این سه نقطه بیش از حد تحت تاثیر قرار نگیرند.

وی اظهار داشت: پیشینیان ما روی غذاها در فصول مختلف دقت داشته‌اند؛ از قدیم رسم بوده برای صبحانه در فصول سرد سال ارده شیره می‌خوردند و ما هم باید به این خوراکی و یا حلواارده اهتمام داشته باشیم.

ابوالفضلی تصریح کرد: شب‌ها با لباس گرم بخوابیم؛ ما شب‌ها دمای خانه را بالا می‌بریم و با لباس تابستان می‌خوابیم و این خیلی بد است که باعث می‌شود بدن باد زمستان و پاییز را بخورد و بیماری‌هایی به وجود آید. در زمستان شب‌ها زودتر بخوابیم و صبح‌ها زودتر بیدار شویم.

این متخصص طب سنتی گفت: ایمن نگه داشتن بدن با آنتی‌بیوتیک‌ها و غذاهایی که دارای آنتی‌اکسیدان هستند مثل میوه‌ها می‌تواند در پاییز و زمستان مفید باشد.

وی ادامه داد: خرمالو میوه بسیار مفیدی برای این فصل است؛ انار بخوریم، چون باعث تصفیه خون در بدن می‌شود، خون را رقیق می‌کند که ایمنی بدن را بالا می‌برد.

ابوالفضلی تصریح کرد: بحث اقلیمی در این موارد مذکور تاثیری ندارد و باید این موارد را رعایت کند. ایرانیان به سیر بی‌اهمیت هستند، کسی که ۴۰ روز سیر بخورد برای بدنش هیچ اتفاقی نمی‌افتد. در این فصل‌ها با روغن بنفشه یا زیتون پیشانی و پشت گوش‌هایمان را چرب کنیم.

کد خبر 634614

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha