عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و متخصص ویروس شناسی ضمن اشاره به اینکه هیچ گونه اعتمادی به واکسن‌هایی که به صورت متفرقه وارد کشور می‌شوند، نیست، افزود: افرادی که هزینه‌های بسیاری برای تزریق این واکسن‌ها دریافت می‌کنند، متخصص نیستند و احتمالا به قصد سودجویی این اقدام را انجام می‌دهند.

واكسن كرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، دکتر حسین کیوانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص تزریق واکسن کرونا در بازار سیاه و اینکه آیا می‌توان تشخیص داد افراد واکسن تقلبی زده‌اند؟ یا خیر، گفت: به هیچ وجه توصیه نمی‌شود افراد از واکسن‌هایی که از طریق کانالی به غیر از وزارت بهداشت و مراجع قانونی وارد کشور شده‌اند، استفاده کنند. چرا که نگهداری این واکسن‌ها به‌ویژه واکسن فایزر باید در برودت خاصی صورت گیرد و اگر در دمای مناسب نگهداری نشوند، ممکن است عامل اصلی اثربخشی واکسن تجزیه شود، چون این عامل عمر کوتاهی دارد و از این رو حمل در دمای منفی ۷۰ و منفی ۳۰ درجه برای آن‌ها تعیین شده است.

این متخصص ویروس شناسی ضمن اشاره به اینکه هیچ گونه اعتمادی به واکسن‌هایی که به صورت متفرقه وارد کشور می‌شوند، نیست، افزود: افرادی که هزینه‌های بسیاری برای تزریق این واکسن‌ها دریافت می‌کنند، متخصص نیستند و احتمالا به قصد سودجویی این اقدام را انجام می‌دهند.  

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه اگر واکسنی به صورت مجاز و از مبادی قانونی وارد کشور شده باشد، مقدار اثربخشیش با تولید آنتی‌بادی مشخص می‌شود، ادامه داد: اگر آنتی‌ژنی که در واکسن استفاده شده ۳ هفته بعد از تزریق دوز دوم در بدن شخص موجود باشد، می‌توانیم بگوییم فرد واکسینه شده است.

وی توضیح داد: البته کیتی که برای مشخص کردن مقدار آنتی‌بادی مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای واکسن‌های مختلف متفاوت است و از آنجایی که واکسن‌هایی نظیر فایزر، مدرنا، اسپوتنیک و آسترازنکا ایمنی را بر علیه یک پروتئین ویروس در بدن ایجاد می‌کنند حتما باید آنتی‌بادی اختصاصی بر علیه آن پروتئین که همان اسپایک یا شاخک‌های سطح ویروس که مسئول اتصال ویروس به گیرنده‌اش در سلول انسان هستند، اندازه گیری شود و اگر کیتی استفاده شود که آنتی‌ژن مورد نظر را نداشته باشد، نتیجه آزمایش منفی می‌شود که به آن منفی کاذب می‌گوییم.

کد خبر 619274

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha