رئیس سازمان غذا و دارو درباره پر کردن ویال‌های خالی واکسن توسط افراد سودجو هشدار داد.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو در نامه‌ای خطاب به معاونان غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور درباره پر کردن ویال های خالی واکسن توسط افراد سودجو هشدار داد.

متن نامه به این شرح است:

با احترام، عطف به نامه شماره ۱۰۳۷/۱۳۵/د مورخ ۱۴۰۰/۴/۲۰ درخصوص اطلاعات مربوط به ارزیابی تهدیدات مدیریت بحران و با عنایت به اینکه گروه‌های کلاهبرداری ممکن است به دنبال پر کردن ویال‌های خالی واکسن که به طور نامناسب دفع شده‌اند باشند، سازمان بهداشت جهانی، اقدام به اشتراک‌گذاری اطلاعات ارزیابی فوق به منظور افزایش آگاهی از تهدیدات محتمل درمورد ویال های خالی واکسن‌های کووید ۱۹ کرده است.

برخی از ویژگی‌های ویال‌های تقلبی و احتمالا پر شده به صورت غیرقانونی (پیوست) است. براین اساس مشخصات زیر به عنوان مهم‌ترین این ویژگی‌ها قلمداد می‌شوند:

- ویال‌های دارای خراش یا علائم دستکاری 

 - نشانه‌هایی از آسیب رسیدن به برچسب‌ها به وسیله آب 

 - درپوش فلزی دارای فرورفتگی، خراشیدگی یا شکستگی 

 - خراشیدگی یا سوراخ روی درپوش‌های پلاستیکی 

 - وجود مواد یا ذرات خارجی قابل رویت در داخل ویال 

 - وجود دستکاری قابل تشخیص تاریخ انقضا 

 - وجود اختلاف در تاریخ انقضا با شماره محموله معتبر 

 - وجود مشکوک مقادیر زیادی از محصول موجود برای فروش به صورت خصوصی 

در حال حاضر واکسیناسیون کووید ۱۹ توسط معاونت محترم بهداشت وزارت متبوع صورت می‌گیرد. با توجه به اینکه احتمال سودجویی افرادی به منظور عرضه و توزیع موارد تقلبی و قاچاق فرآورده‌های مختلف از جمله واکسن نیز وجود دارد، مقتضی است دستور فرمایید ضمن اطلاع‌رسانی موارد مذکور، تاکید بر پیگیری اصالت کلیه فرآورده‌های سلامت از طریق برچسب رهگیری اصالت کالا، به کلیه مراکز تحت پوشش آن معاونت محترم به نحو مقتضی صورت پذیرد.
 

کد خبر 618350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار