مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۴
۰ نفر

کیت الیسون (Keith Maurice Ellison) در سال ۱۹۶۳ در دیترویت ایالت میشیگان در ایالات متحده آمریکا بدنیا آمد. وی در حال حاضر دادستان کل ایالت مینه سوتا است. الیسون اولین مسلمانی است که بدین سمت رسیده است. پیش از این وی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۹ نماینده این ایالت در کنگره آمریکا بود.

کیت الیسون

به گزارش همشهری آنلاین، کیت الیسون، زاده ۴ اوت ۱۹۶۳ در دیترویت، سیاستمدار، حقوقدان و وکیل آمریکایی است.  الیسون نخستین مسلمانی است که برای کنگره ایالات متحده انتخاب شده‌است.  وی نخستین نماینده دمکرات مسلمان در کنگره آمریکا از ایالت مینه سوتا بود که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۹ میلادی به عنوان نماینده مجلس ایالت متحده آمریکا خدمت کرده است. الیسون همچنین قائم مقام رئیس کمیته ملی دمکرات بود.  وی دارای دکترای حقوق از دانشگاه مینه‌سوتا است.

مراسم سوگند در کنگره 

در ژانویه ۲۰۰۷ وی هنگام قسم خوردن، از قسم یاد کردن با انجیل (که سنت معمول نمایندگان است) سرباز زد، که این کار باعث ایجاد سروصدای زیادی در آمریکا شد. لیکن مسئله هنگامی فیصله یافت که قرار بر آن شد که از دو جلد قرآن کریم متعلق به شخص توماس جفرسون برای مراسم قسم خوردن استفاده گردد. الیسون تا ژانویه ۲۰۱۹ در این منصب قرار داشت.

زندگینامه: کیت الیسون (۱۹۶۳-)
الیسون (راست) در حال قسم خوردن به قرآن کریم. بر طبق سنت، نمایندگان تازه به مجلس راه یافته در روز اول کار خود قسم یاد می‌کنند.
دو جلد قرآن کریمی که در عکس مشاهده می‌شود متعلق به کتابخانه شخصی توماس جفرسون می‌باشد. نانسی پلوسی در سمت چپ دیده می‌شود.

سفر به غزه

در فروردین ۱۳۸۹ کیت الیسون، نماینده مسلمان کنگره آمریکا که به همراه یک هیات دیپلماتیک به نوار غزه سفر کرده بود خواستار لغو محاصره این منطقه  شد. الیسون در این سفر دو روزه خود به نوار غزه از طرح‌های آژانس امداد رسانی و کاریابی پناهندگان فلسطینی (آنروا)،  مدارس وابسته به آنها و همچنین انجمن ویژه ارائه خدمات به کودکان ناشنوا دیدن کرد.

این نماینده کنگره آمریکا که به همراه یک هیات از اعضای سفارت این کشور در قاهره برای اطلاع از اوضاع انسانی در نوارغزه به این منطقه سفر کرده است اعلام کرد که روند محاصره غزه، با مخالفت‌های بین‌المللی روبه‌رو شده و باید به آن پایان داده شود.

حضور در ضیافت شام روحانی

در بهمن ۱۳۹۶ «وال استریت ژورنال» گزارش داد حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، در سال ۲۰۱۳ میلادی میزبان ضیافت شامی بود که ۳ نماینده دموکرات کنگره آمریکا در آن شرکت داشتند.

ظاهراً این ۳ عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده همراه با «لوئیس فراخان» رهبر گروه مذهبی «امت اسلام» آمریکا در این ضیافت شام شرکت کردند. این ضیافت در جریان اولین سفر حسن روحانی به نیویورک در مقام ریاست جمهوری ایران بر پا شده بود.

الیسون هم در توضیح این مطلب گفت: به عنوان بخشی از نشست ۲۰۱۳ مجمع عمومی سازمان ملل، درحالی که مذاکرات پیرامون توافق هسته‌ای ایران در جریان بود، در جلسه‌ای با حضور رئیس جمهوری این کشور و حدود ۵۰ نفر از رهبران مسلمان آمریکا حضور یافتم. این یک ضیافت خصوصی نبود و از قبل اطلاعی درباره افراد حاضر در آن نداشتم و حضورم به منزله تایید دیدگاه‌های سیاسی افراد شرکت‌کننده نبود.

 سلب اعلام جنگ علیه ایران از سوی دولت ترامپ

در خرداد ۱۳۹۷ مجلس نمایندگان آمریکا اصلاحیه‌ای تصویب کرد که اختیار اعلام جنگ علیه ایران را از دولت ترامپ گرفته و در اختیار کنگره قرار می‌دهد.   این اصلاحیه که از سوی کیت الیسون عضو دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا پیشنهاد شده بود، مورد حمایت تعدادی دیگر از نمایندگان دمکرات و جمهوریخواه این مجلس بود و به اتفاق آرا تصویب شد.

کنگره آمریکا اختیار اعلام جنگ علیه ایران را از ترامپ گرفت

الیسون در پیامی توئیتری در این باره گفت: تصویب این اصلاحیه فراحزبی مخالفتی قدرتمند و به موقع با خروج دولت ترامپ از توافق (هسته‌ای) ایران و ادبیات خصمانه فزاینده او است. وی افزود: پیام روشن این اصلاحیه این است که مردم آمریکا و اعضای کنگره خواستار جنگ با ایران نیستند. امروز کنگره اختیار استفاده از نیروی دفاعی را بازپس گرفت.

تحقیقات پرونده قتل جورج فلوید

در خرداد ۱۳۹۹ «تیم والز» فرماندار ایالت مینه سوتا «کیت الیسون» دادستان کل این ایالت و نماینده مسلمان دمکرات در کنگره آمریکا را مسئول تحقیق درباره قتل «جورج فلوید» شهروند سیاه پوست آمریکا که در این کشور جنجال برانگیز شده است، کرد.  والز فعالیت این دادستان مسلمان را ستود و اعتماد خود نسبت به تجربه و توانایی وی در مدیریت این گروه تحقیقاتی را اعلام کرد.

 فرماندار ایالت مینه سوتا گفت: کیت الیسون نخستین مسلمان آمریکایی آفریقایی تبار است که سمت دادستان کل ایالت مینه سوتا را برعهده دارد. وی در راس یک هیئت گروه تحقیقاتی منصوب شد تا اطمینان در تعهد ما به منظور تضمین عدالت برای جورج فلوید حفظ شود. الیسون ماموریت محاکمه «درک شووین» افسر پلیس سفید پوست متهم به قتل فلوید را برعهده دارد.

کد خبر 591803

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار