همشهری آنلاین: پژوهشگران می‌گویند مخلوطی از داروهای ضد ویروس ایدز به بیماران کمک می‌کند تا به طور میانگین 13 سال بیشتر زندگی کنند- البته اگر آنقدر خوش‌اقبال باشند که این داروها را به دست آورند.

به گزارش خبرگزاری رویترز پژوهشگران در گزارشی که در نشریه پزشکی Lancet می‌نویسند انتظار بر این است که شخصی که در 20 سالگی استفاده از این داروها را شروع می‌کند،به طور میانگین 43 سال دیگر زندگی کند.

این پژوهشگران بخ چندبن بررسی در مورد بیمارانی که در آمریکا، کانادا و چندین کشور اروپایی زندگی می‌کنند و ترکیب چندین داروی ضد HIV یا درمان ضدویروسی بسیار فعال    (HAART) را دریافت می‌کنند، مورد توجه قرار دادند.

رابرت هاگ از مرکز تخصصی HIV/ایدز بریتیش کلمبیا در ونکوور کانادا و همکارانش  تحقیقات بر روی 43000 بیمار مورد بررس قرارگرفته در 14 کشور را مورد بازبینی قرار دادند.

آنها می‌نویسند: " بین‌ سال‌های 1996 تا 1999 و سال‌های 2003 تا 2005 افزایشی در میزان امید به زندگی برای افراد 20 ساله مبتلا به HIV به اندازه حدود 13 سال رخ داده است؛ افزایش مشابهی در میزان امید به زندگی برای مبتلایان 35 ساله دیده می‌شد."

 آنها می‌گویند شخصی که درمان ترکیبی را آغاز می‌کند،می‌تواند در 20 سالگی انتظار داشته باشد که حدود 43 سال دیگر زندگی کند، یعنی حدود دو سوم میانگین طول عمر افراد معمول در این کشورها. متوسط طول عمر یا امید به زندگی در این کشورها برای یک فرد بدون ویروس ایدز  80 سال است.

بیمارانی که بعدها در طول عفونت‌شان درمان شده بودند و آنهایی که از طریق استفاده تزریقی از مواد مخدر آلوده شده بودند، به اندازه افرادی که به طور زودرس درمان شده بودند، طول عمر نداشتند.

ویروس ایدز حدود 33 میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا می‌کند و از هنگامی که همه‌گیری آن در دهه 1980 آغاز شد، حدود 25 میلیون نفر را کشته است.

کد خبر 59021

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز