مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
۰ نفر

کمپین «دوچرخه‌سوارم» در شهر تهران آغاز به کار کرد تا با استفاده از آموزش‌های ساده، زمینه‌های فرهنگی لازم برای گسترش استفاده از دوچرخه در سفرهای شهری را فراهم ‌کند.

کمپین «دوچرخه‌سوارم»

به گزارش همشهری آنلاین، مردم خیلی از شهرهای بزرگ جهان به دلیل ترافیک سنگین، مصرف بالای سوخت و انرژی، آلودگی هوا و احترام به طبیعت، دوچرخه را جایگزین وسایل نقلیه‌ای مثل اتومبیل و موتورسیکلت کرده‌اند. شهرهایی مثل آمستردام، کپنهاگ، برلین و توکیو با ترویج فرهنگ دوچرخه‌سواری، از ترافیک و آلودگی هوا کاسته و قدم بزرگی در راستای بالا بردن سلامت شهروندان برداشته‌اند.

این شهرها با طراحی زیرساخت‌های شهری مثل ایجاد مسیرهای ویژه دوچرخه و پارکینگ و در اختیار گذاشتن دوچرخه‌های اشتراکی و اجاره‌ای، امکانات لازم برای آسایش و ایمنی بیشتر دوچرخه‌سواران را فراهم کرده‌اند؛ به شکلی که دوچرخه‌سواری بخشی از زندگی شهری شده و یکی از وسایل نقلیه اصلی برای سفرهای ضروری و رفت‌وآمدهای روزانه محسوب می‌شود.

در تهران هم ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی و گروه‌های مردمی در تلاش هستند تا زیرساخت‌های شهری و فرهنگی لازم را برای ترویج دوچرخه‌سواری تقویت کنند. سند توسعه دوچرخه‌سواری شهر تهران یکی از اقدامات واحد توسعه سیستم‌های حمل‌ونقل پاک در سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری با مشورت و همکاری گروه‌های مردمی دوچرخه‌سواری تهران است که با هدف کلی فراهم آوردن محیط مناسب در شهر تهران برای توسعه دوچرخه‌سواری و ترویج استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه در انجام سفرهای روزانه شهروندان ایجاد شده‌ است.

یکی از اقدامات نرم افزاری تاثیرگذار در این زمینه، راه‌اندازی کمپین «دوچرخه‌سوارم» به عنوان یکی از فعالیت‌های هم‌راستا با این سند است. این کمپین با استفاده از آموزش‌های ساده، زمینه‌های فرهنگی لازم برای گسترش استفاده از دوچرخه در سفرهای شهری را فراهم می‌کند. دوچرخه‌سواری ایمن و احترام به قوانین، کاهش مصرف سوخت، رعایت نکات بهداشتی در دوران شیوع کرونا و بهبود سلامت فردی با بالا بردن فعالیت بدنی از جمله موضوعات مورد تاکید در این کمپین هستند.

همچنین به اشتراک گذاشتن تجربیات دوچرخه‌سواران شهری با مخاطبان یکی از راه‌کارهای این کمپین برای آگاه‌سازی و تشویق شهروندان به استفاده از دوچرخه است. این کمپین با نشان دادن شیوه‌های رفت وآمد دوچرخه‌سواران و طرح رویکردها و راه‌حل‌هایشان برای عبور و مرور با دوچرخه، به مخاطبان کمک می‌کند تا تصویر روشن‌تری از امکانات دوچرخه‌سواری در تهران و چالش‌هایش داشته باشند.

یکی از اهداف کمپین «دوچرخه‌سوارم» معرفی بیشتر و حمایت از اپلیکیشن «دوچرخه» است. این اپلیکیشن به عنوان بخشی از اقدامات نرم افزاری سند توسعه دوچرخه‌سواری شهر تهران، به سفارش واحد توسعه سیستم‌های حمل و نقل پاک طراحی شده تا در جهت توسعه و تسهیل دوچرخه‌سواری و افزایش سهم دوچرخه و ترغیب شهروندان به استفاده از آن در سفرهای درون‌شهری عمل کند.

دوچرخه‌سواران با استفاده از این اپلیکیشن به امکاناتی مانند مسیریابی و به اشتراک‌گذاری داده‌های خود با دیگران دسترسی دارند. اطلاع از مسیرهای ویژه دوچرخه، پیمایش مسیر و اعلام مشکلات آن، اطلاعات فروشگاه‌ها و تعمیرگاه‌های تخصصی دوچرخه و همچنین ایستگاه‌های دوچرخه اشتراکی از دیگر امکانات در نظر گرفته شده برای این اپلیکیشن است. اپلیکیشن موبایلی «دوچرخه» هم‌زمان با روز جهانی دوچرخه رونمایی شد.

ایجاد فرایندهای اجتماعی و اطلاع‌رسانی اقدامات دوچرخه‌ای که باعث شوند تردد با دوچرخه به عنوان یک الگوی معمول و رایج در زندگی روزمره شهروندان انگاشته شود، از مهم ترین اهداف کمپین «دوچرخه‌سوارم» محسوب می‌شود. استفاده از گروه‌های پیشرو دوچرخه‌سوار برای ترغیب دیگر افراد جهت استفاده از دوچرخه در سفرهای شهری و نهادینه کردن دوچرخه‌سواری ایمن در سبک زندگی شهروندان با استفاده از آموزش‌های غیرمسقیم از دیگر اهداف این کمپین هستند.

علاقه‌مندان برای اطلاع بیشتر از مجموعه فعالیت‌های این کمپین می‌توانند به وبسایت www.docharkhesavaram.com مراجعه کنند.

کد خبر 570284
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار