حذف وعده غذایی یکی از اشتباه‌ترین راهکارها برای لاغری است و عوارض جبران‌ناپذیری برای بدن دارد.

غذا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، شهاب اولیایی رژیم‌شناس و متخصص تغذیه گفت: بسیاری از افراد برای کاهش وزن، شام را از برنامه غذایی حذف می‌کنند و به امید لاغر شدن؛ خود را با سختی زیاد روبه‌رو می‌کنند.

او در ادامه افزود: توصیه ما این است که تعداد وعده‌های غذایی افزایش و حجم این وعده‌ها کاهش پیدا کند. در صورت رعایت موارد توصیه‌شده سیستم گوارش افراد دچار آسیب نخواهد شد و سیستم تنظیم‌کننده قند خون کار خود را به‌درستی انجام خواهد داد.

اولیایی در خصوص مهم‌ترین آسیب‌های مربوط به نخوردن شام گفت: اولین آسیب مربوط به حذف وعده شام که با تعجب مخاطبان روبه‌رو می‌شود، چاقی است. در واقع زمانی که شما یک وعده غذایی را مثل شام حذف می‌کنید، برای وعده‌های غذایی بعدی بدن به‌شدت گرسنه است و باعث پرخوری و چاقی می‌شود. همچنین با توجه به گرسنگی زیاد بدن و نرسیدن مواد مغذی، بدن یک حالت تدافعی به خود می‌گیرد و متابولیسم و سوخت و ساز را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه باعث می‌شود افراد در طولانی‌مدت افزایش وزن را تجربه کنند. 

این رژیم‌شناس و متخصص تغذیه افزود: از مضرات دیگر حذف وعده شام می‌توان به کاهش حجم عضلات اشاره کرد و  زمانی که ماده مغذی در میان نباشد، رشد بدن با اختلال روبه‌رو می‌شود.

اولیایی گفت: یکی از مواردی که در حذف رخ می‌دهد، از دست دادن توده عضلات است. به ورزشکاران توصیه می‌کنیم قبل از خواب حتماً مصرف یک وعده غذایی به‌خصوص حاوی پروتئین را در برنامه داشته باشند. افراد عادی هم باید قبل از خواب یک وعده غذایی مصرف کنند و از گرسنه خوابیدن به امید لاغر شدن صرف‌نظر کنند تا نیازهای مواد مغذی بدن تامین شود و با اختلال رشد عضلات روبه‌رو نشوند.

او در ادامه افزود: از دیگر آسیب‌های حذف وعده شام از دست دادن انرژی است که این افراد به دلیل عدم مصرف غذا در وعده شام، در وعده صبح گرسنگی زیاد را تجربه می‌کنند و با کاهش انرژی روبه‌رو می‌شوند. در این صورت افراد مجبور می‌شوند در مصرف وعده صبحانه زیاده‌روی کنند و در نتیجه باعث چاقی آن‌ها می‌شود.

اولیایی مطرح کرد: اختلال در نوسانات برخی از هورمون‌ها به‌خصوص تنظیم‌کننده خلق و خو مانند سروتونین، از دیگر عوارض مربوط به نخوردن شام است که تأثیر منفی آن در اخلاق این افراد مشاهده می‌شود.

او افزود: یکی از ضررهای مهم مربوط به نخوردن شام، کم‌خوابی و بدخوابی است. اگر دقت کنید زمانی که گرسنه هستید به‌درستی استراحت نمی‌کنید یا در میان استراحت بیدار و با کاهش کیفیت خواب روبه‌رو می‌شوید. در نهایت تمام عوارض مربوط به شام نخوردن منجر به ضعف سیستم ایمنی بدن و کاهش قدرت مقابله با بیماری‌های عفونی و دیگر بیماری‌ها می‌شود.

اولیایی گفت: بهترین توصیه این است که همه وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌ها را مصرف کنیم. در واقع افراد باید بین ۵ تا ۶ وعده و میان‌وعده غذایی در طول شبانه‌روز داشته باشند که با افزایش تعداد وعده‌ها، سیستم گوارش بدن کارکرد بهتری خواهد داشت. همچنین مواد مغذی بدن به مقدار کافی تامین می‌شود، نوسانات قند خون به حداقل می‌رسد و احساس گرسنگی شدید در پی نخوردن یک وعده غذایی از بین خواهد رفت.

اولیایی در پایان گفت: بهترین توصیه رعایت تعادل و مصرف غذا در همه وعده‌های غذایی است که با نخوردن یک وعده غذایی در وعده بعد دچار پرخوری و در نهایت چاقی نشویم.

کد خبر 547013

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha