عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی ما در شرایط کرونا ایجاب می‌کند که به فکر جان خود و هم‌وطنانمان باشیم، گفت: در شرایط کنونی بدترین چیز که می‌تواند منجر به افزایش بیشتر کووید۱۹ شود، تجمع است. آن هم در محیط‌های سرپوشیده.

ماه محرم

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر مینو محرز با اشاره به مسئولیت اجتماعی مردم در برابر عدم انتشار گسترده‌تر ویروس کرونا در عزاداری های ماه محرم، گفت: باید توجه کرد که قدرت سرایت و ابتلای این ویروس بسیار افزایش یافته است. این پیک جدید تعداد بیشتری را مبتلا می‌کند. بنابراین در شرایط کنونی بدترین چیز که می تواند منجر به افزایش بیشتر کووید۱۹ شود، تجمع است.

وی با بیان اینکه اگر در جایی تجمع باشد، امکان ابتلا وجود دارد، افزود: حتی اگر مردم با ماسک‌ هم در مدت طولانی در فضای بسته قرار گیرند، باز هم امکان ابتلا وجود دارد. بنابراین هر تجمعی در فضای بسته خطرساز است. فاصله فیزیکی که قطعا باید رعایت شود، اما تکیه‌ها و حسینیه‌ها در فضای بسته قرار دارند. در مراسم عزاداری هم مردم‌ نزدیک به یکدیگر می‌نشینند. در عین حال مردم با هیجاناتی که در مراسم پیدا می کنند، دیگر نمی‌توانند ماسک را به مدت طولانی بزنند.

وی تاکید کرد: بنابراین مراسم عزاداری چند اصل پیشگیری را ندارد؛ یکی تجمع است، یکی اینکه فاصله‌گذاری رعایت نمی‌شود و دیگر اینکه از ماسک استفاده نمی کنند. حال شاید برخی بپرسند که اگر ماسک بزنیم و فاصله گذاری را رعایت کنیم چه؟ اگر ماسک بزنیم، فاصله ۱.۵ متری را رعایت کنیم، درها و پنجره‌ها باز باشد، ریسک‌کاهش می‌یابد، اما آیا واقعا می‌توان این پروتکل را با دقت رعایت کرد؟ در عین حال همین راهکارها هم در مدت طولانی اثر ندارند.

محرز با بیان اینکه اصل پیشگیری عدم تجمع است، گفت: هرکجا که تجمع باشد، خطر ابتلا به کرونا وجود دارد. در عین حال خطر فقط برای کسانی که در مراسم‌ حضور پیدا کرده اند که نیست، بلکه در خانواده و اجتماع هم‌ افراد دیگر را مبتلا می‌کنند و یک موج شدیدی از کووید ایجاد می‌شود. در حال حاضر واقعا پزشکان و پرستاران خسته شده‌اند. مردم باید به فکر جان‌خودشان، عزیزان شان و هم‌وطنانشان باشند. بنابراین در این موقعیت مسئولیت اجتماعی داریم و باید موارد را رعایت کنیم.

وی با اشاره به طرح «هر خانه یک حسینیه»، تاکید کرد: مردم می‌توانند در خانه خودشان و از طریق رسانه ها عزاداری کنند.‌ البته نه اینکه عده زیادی در یک‌ خانه جمع شوند که در این صورت بیماری در کلونی‌های کوچک‌تر منتشر می‌شود. بلکه هر خانواده خودش در خانه خود و از طریق رسانه‌ها عزاداری کنند.

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا درباره نحوه توزیع نذور ماه محرم نیز گفت: به نظر من حتی خرج و نذری دادن هم به دلیل ایجاد صف‌های طولانی به نوعی تجمع بوده و خطرناک است. بنابراین به افرادی که تمایل به نذری دادن دارند، توصیه می‌کنم موادغذایی‌شان خام و خشک باشد. به هر حال در شرایطی که وضعیت اقتصادی مناسب نیست، سعی کنند نذورشان را به دست کسانی برسانند که نیاز دارند.

کد خبر 536227

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار