رئیس شورای هیأت‌های مذهبی استان یزد گفت: کسی خبر تعطیل شدن هیات‌های این استان را در محرم امسال به دلیل شیوع کرونا اعلام کرده است که اکنون سمتی در این نهاد ندارد اما از خود وی نیز از تعطیلی بعضی از این هیات‌ها خبر داد.

محرم-یزد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، روز گذشته خبری در رسانه‌ها منتشر شد که هیأت‌های یزد با توجه به شیوع ویروس کرونا در محرم امسال، مراسم عزاداری برگزار نخواهند کرد. حتی مطرح شد سیاست این هیأت‌ها آن است که «شور حسینی را به شعور حسینی» تبدیل کنند. خبری که به سرعت مورد توجه برخی کاربران فضای مجازی قرار گرفت و بعضی چهره‌های اصلاح‌طلب و رسانه‌های خارجی از آن استقبال کردند.

هیأت‌های عزاداری یزد به برگزاری مجالس پرشور و شکوه در ایام محرم شهره هستند و این خبر در میان هیأتی‌ها و حتی مسئولین سیاسی کشور نیز بسیار مدنظر قرار گرفت؛ به‌طوری که مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردمسالاری و عضو شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان در توئیتی نوشت: «هیأت‌های عزاداری یزد با شعار شعور حسینی به جای شور حسینی امسال مراسم محرم را برگزار نمی‌کنند. شکی نیست سایر عاشوراییان دلباخته امام حسین (ع) به ویژه پس از تاکید مقام معظم رهبری (مبنی بر رعایت ضوابط ستاد ملی کرونا) ثابت خواهند کرد که هیچگاه «شعور» و «اخلاص» را فدای «شور» و «احساس» نخواهند کرد.»

این در حالی است که مقام معظم رهبری در سخنرانی خود به مناسبت عید قربان با اشاره به برگزاری فرمودند: معیار آن چیزی است که ستاد مقابله با کرونا و کارشناسان بهداشت می‌گویند من هر آنچه که آن‌ها لازم بدانند را مراعات خواهم کرد.

ایشان تصریح کردند: توصیه و تأکید من به عزاداران، هیئات و نوحه‌خوانان آن است که به ستاد ملی کرونا و مصوبات آن توجه کرده و ضوابط تعیین شده برای عزاداری از سوی آنان را مراعات کنند.

این در حالی است که ستاد ملی کرونا در اولین اطلاعیه خود برای محرم با ارائه دستورالعمل‌های برگزاری نسبت به عدم برگزاری جلسات نکته‌ای را گوشزد نکرد؛ بلکه با طرح قوانین و دستورالعمل‌هایی بستر را برای برگزاری جلسات فراهم کرد.

  • تکذیب تعطیلی جلسات عزاداری یزد

حجت‌الاسلام سیدناصر حیدری معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد در تشریح تصمیم برای برگزاری جلسات هیأت‌های مذهبی این استان در ایام ماه محرم گفت: بعد از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص جلسات عزاداری محرم و لزوم تبعیت از تصمیمات ستاد ملی کرونا، یک هیأت خانگی در یکی از شهرستان‌های استان اعلام کرد که هزینه مراسم‌ خود را برای آزادی زندانیان و توزیع بسته‌های معیشتی بین نیازمندان صرف خواهد کرد که این خبر در رسانه‌ها به کل استان تعمیم داده شد.

وی با اشاره به اینکه هنوز در خصوص برگزاری جلسات محرم در یزد تصمیم‌گیری نشده است، افزود: ستاد ملی محرم در روز دوشنبه و سه‌شنبه این هفته جلسه خواهد داشت و برای استان‌ها تصمیم‌گیری خواهد کرد و ما نیز در استان در حال برگزاری جلسات مختلف هستیم.

  • خبر تعطیلی هیأت‌های یزد را چه کسی اعلام کرد؟

پیگیری‌های فارس نشان داد که خبر تعطیلی و لغو جلسات عزاداری ماه محرم در استان یزد از سوی سیدعلی فقیه‌زاده با عنوان «رئیس شورای هیأت‌های مذهبی یزد» در گفت‌وگو با ایرنا اعلام شده است که اظهار داشت: طبق نظر ستاد ملی کرونا و به رغم میل قلبی باید برای تامین سلامتی مردم و عزاداران حسینی از هرگونه  فعالیت مذهبی خودداری کرد. تمامی هیات‌های عزاداری دقیق به مقررات و دستورالعمل مسوولان وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و ستاد کرونا پایبند هستند و وظایف خود را برای پیشگیری بیماری انجام می‌دهند.

وی افزود: هرگونه اقدام برنامه‌ای برای نحوه فعالیت هیات‌های عزاداری در سطح استان بعد از بررسی و ارزیابی، متعاقبا به اطلاع اعضا می‌رسد.

این در حالی است که براساس پیگیری‌ها، سیدعلی فقیه‌زاده یک سال پیش مسئولیت شورای هیأت‌های مذهبی یزد را برعهده داشته و این مسؤولیت از یک سال پیش بر عهده محمدحسن باقری قرار گرفته است.

  • چند هیأت خانگی و خانوادگی یزد تعطیل کرده‌اند

محمدحسن باقری اتابک رئیس شورای هیأت‌های مذهبی استان یزد اظهار داشت: آقای فقیه‌زاده یک سال پیش مسئولیت هیأت‌های یزد را برعهده داشته است و هم‌اکنون در این شورا سمتی ندارد. ماجرای تعطیلی هیأت‌های یزد تنها به چند هیأت خانگی و خانوادگی در شهرستان‌های استان اختصاص دارد که رسانه‌ها آن را به تمام استان تعمیم داده‌اند.

وی افزود: برگزاری جلسات محرم در استان یزد تابع تصمیمات ستاد ملی کروناست که امروز دستورالعمل‌هایی را برای برگزاری به ما ابلاغ کردند که نشان می‌دهد جلسات با رعایت ضوابطی برگزار می‌شود و اصلاً بحث تعطیلی مطرح نیست.

باقری گفت: به دنبال آن هستیم تا با یک جانمایی دقیق برای برپایی دسته‌های عزاداری و تجمعات استان یزد، برای محرم باشکوه در سال جاری برنامه‌ریزی کنیم.

موضوع مسؤولیت نداشتن سیدعلی فقیه‌زاده در شورای هیأت‌های مذهبی استان یزد از سوی نوشاد نوشادی رئیس شورای هیأت‌های مذهبی کشور نیز تائید شده است.

براساس این گزارش، کمتر از ۱۵ روز تا ماه محرم فرصت باقی است و در این میان نیاز است که مسئولین کشوری و رسانه‌ها به تبعیت از بیانات مقام معظم رهبری ملاک و معیار برگزاری جلسات عزاداری را منطبق بر تصمیمات ستاد کرونا بدانند و فراتر از آن سخنی گفته نشود تا از ایجاد دوقطبی‌های کاذب سلامت و عزاداری پرهیز شود.

کد خبر 536717

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha