مجموع نظرات: ۰
شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵
۰ نفر

اسپاسم‌های ماهیچه‌ای اغلب با دردهای ناگهانی شروع می‌شوند که اگر به علت‌ بروز آن‌ها پی نبریم به مرور زمان بدتر می‌شوند بنابراین باید بدانیم چرا این اسپاسم‌ها گاه و بی‌گاه رخ می‌دهند و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم.

گرفتگي عضلات پا

به گزارش همشهری آنلاین، ایرنا به نقل از ریدرز دایجست نوشت: دردهای ماهیچه‌ای مخصوصا ماهیچه‌های کاربردی مانند دست، کمر، پا و گردن به قدری دردناک‌اند که سریعا باید برطرف شوند، چراکه اگر این دردها ادامه یابند، زندگی عادی فرد را مختل می‌کنند. 

در این گزارش، شناسایی علت گرفتگی عضلات، درمان‌های اولیه (چنانچه درد تازه شروع شده باشد و کهنه نشده باشد با درمان‌های خانگی درمان می‌شود) و زمان مناسب برای مراجعه به پزشک بیان شده است.

۱. کار کردن بیش از حد توان

بیش از اندازه کار کردن یعنی از ماهیچه‌ها بیش از حد توانشان کار می‌کشیم و به آن‌ها فشار می‌آوریم. در این صورت به علت ترشح اسیدلاکتیک، ماهیچه‌ها دچار انقباضات شدید می‌شوند. اسید لاکتیک همان ماده‌ای است که بعد از ورزش کردن در ماهیچه‌های ما باقی می‌ماند و باعث بدن دردهای بعد از ورزش می‌شود، اما در ورزش ما اول بدن را گرم می‌کنیم و در آخر نیز سرد می‌کنیم که این باعث می‌شود اسیدلاکتیک تا حد زیادی حل شود. 

حالا اگر در یک روز کاری بیش از حد توان ماهیچه‌های خود کار کنیم، بدون گرم کردن و در آخر نیز بدون سرد کردن باعث می‌شود این ماده با غلظت بیشتر و مدت‌زمان بیشتری در بدن بماند که ممکن است موجب دردهای هفتگی می‌شود.

۲. کمردرد ممکن است به علت جابه‌جایی دیسک باشد

اگر دردهای ناحیه کمر با استراحت، کمپرس آب گرم و قرص‌های شل‌کننده عضلات رو به بهبودی نرفت به احتمال زیاد مشکل از جابه‌جایی دیسک‌ کمر است. این مشکل نیز می‌تواند با یک روز سخت کاری که فعالیت بدنی زیادی داشتید پیش بیاید. در این صورت جابه‌جایی در دیسک کمر به رگ‌های عصبی فشار می‌آورد. 

این درد به علت قوی نبودن ماهیچه‌های کمر رخ می‌دهد که نتوانسته‌اند مهره‌های کمر را کنار هم نگه دارند. بعد از سه روز به سراغ پزشک بروید و از او کمک بخواهید.

۳. گرفتگی سرخرگ ممکن است موجب درد شود

جریان غیر نرمال خون در رگ‌ها ممکن است باعث درد شود. این درد اغلب در قسمت پا رخ می‌دهد. اختلال در جریان خون خود را اغلب با درد در انگشتان پا و ناپدید شدن موهای روی انگشتان پا نشان می‌دهد. اغلب این دردها به علت اسیداوریک بالای خود و استفاده زیاد از گوشت قرمز است. 

در این شرایط به پزشک مراجعه کنید و نسخه مناسب خود را بگیرید. توجه کنید که اگر به این موضوع بی‌اهمیت باشید ممکن است مشکلاتی برای عملکردهای کبد، قلب و مغز پیش بیاید.

۴. اسپاسم ماهیچه‌های چشمی

هنگامی که چشم‌ها خسته می‌شوند درد در ناحیه ماهیچه‌های پشتی و داخلی چشم رخ می‌دهد. در این صورت شما دچار گرفتی عضلات و ماهیچه‌های چشم شدید که می‌تواند به علت خستگی باشد. 

خستگی چشم بر اثر کم‌خوابی، نگاه کردن بیش از حد به نمایشگر گوشی، تبلت، لپ‌تاپ و کامپیوتر است. در این صورت از کمپرس چند تکه یخ روی چشم خود استفاده کنید تا خستگی را برطرف کند.

۵. کم‌آبی علت اسپاسم‌های ماهیچه‌ای در بدن هستند

کمبود آب در بدن به ماهیچه‌ها اجازه‌ی انقباض و انبساط را نمی‌دهد و در این صورت عضلات به راحتی دچار اسپاسم می‌شوند. کمبود پتاسیم نیز همین اثر را در ماهیچه‌ها دارد.

۶. بد خوابیدن

گاهی اوقات در خواب به شکلی می‌خوابیم که ماهیچه‌هایمان کشیده می‌شوند و وقتی که بیدار می‌شویم درد شدیدی را حس می‌کنیم. این اتفاق معمولا در ناحیه گردن رخ می‌دهد. با کمپرس آب گرم و ماساژهای آرام بهتر می‌شود.

۷ .کیلیک کردن با موس کامپیوتر

دردهای کمر می‌تواند برای دلایل بالا و ورزش‌های مختلف باشد، ولی امکان بعدی همان پشت میزنشینی است که موجب کمردرد می‌شود. به علت شکل ناصحیح نشستن پشت میز و کلیک کردن موس کامپیوتر دردهای کمر به سراغمان می‌آیند. 

سعی کنید صاف بنشینید و آن یکی دست را نیز روی میز بگذارید که تعادل ستون فقرات حفظ شود.

۸. کمبود مواد مغذی

همان‌طور که کم‌آبی و ویتامین پتاسیم موجب گرفتگی عضلات می‌شود، کمبود مواد مغذی و ویتامین‌های دیگر نیز این مشکلات را برایمان به وجود می‌آورند. کم‌خونی یکی از بیماری‌های شایعی است که گرفتگی عضلات و کِرختی بدن را به دنبال دارد.

۹. گرفتگی عضلات کمر بر اثر حاملگی

حاملگی برای خانم‌ها موجب گرفتگی عضلات کمر و مشکلات دیگر می‌شود که در این صورت باید با پزشک خود مشورت کنید و قرص‌های ویتامین مخصوص را دریافت کنید. به یاد داشته باشید از ورزش‌های مناسب در دوره حاملگی نباید غافل شوید.

کد خبر 531836

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی