خیلی از ما این ویژگی‌ها را درون خود می‌بینیم که رهبری یک گروه، جمع، هدایت یک تیم یا مدیریت افکار سیاسی و فلسفی جمعی را برعهده بگیریم و برخی نیز از این ویژگی‌های خود آگاه نیستیم. با این تست خودتان را در این زمینه محک بزنید که آیا برگ‌های برنده لازم برای رهبر بودن را در اختیار دارد یا خیر. 

تست شخصیت شناسی - روانشناسی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، خیلی از ما این ویژگی‌ها را درون خود می‌بینیم که رهبری یک گروه، جمع، هدایت یک تیم یا مدیریت افکار سیاسی و فلسفی جمعی را برعهده بگیریم و برخی نیز از این ویژگی‌های خود آگاه نیستیم. آیا شما فکر می‌کنید برای تحت تأثیر قرار دادن گروه دوستان، هدایت زیردستان، در اختیار گرفتن مسئولیت خانواده، ارائه افکار فلسفی یا سیاسی، قرار گرفتن در رأس تیم فوتبال خود و... توانایی‌های خارق العاده دارید؟ و یا برعکس، فکر می‌کنید هرگز چنین ویژگی و شخصیتی ندارید؟

خلاصه این‌که واقعا در یک جمع یا بابت مسئولیتی که به عهده می‌گیرید، یک رهبر قدرتمند هستید یا دوست دارید خود را یک رهبر در نظر بگیرید؟ با انجام این تست خودتان را در این زمینه محک بزنید که آیا برگ‌های برنده لازم برای رهبر بودن را در اختیار دارد یا خیر.  همچنین این سنجش نشان می‌دهد که آیا بر اثر ویژگی‌های ذاتی بر دیگران مسلط می‌شوید یا با سلطه‌گری و زورگویی؟

بیشتر بخوانید:‌تست روان‌شناسی | آماده ورود به رابطه جدید هستید؟

تست روان‌شناسی | ذهن و روان شما چند ساله است؟

هر یک از سوالات را با دقت بخوانید و با صداقت تمام پاسخی دهید که بیشتر با شیوه تفکر یا عملکرد شما مطابقت می‌کند.

۱-آیا به طور ذاتی، رنگ قرمز را دوست دارید؟ بلی - خیر
۲-آیا، اگر مسئله‌ای مستقیما به شما مربوط نباشد، باز برای حل آن تلاش می‌کنید؟ بلی - خیر
۳-آیا در کودکی برایتان اتفاق افتاده است که نوع بازی را طوری انتخاب کنید که همه دوست داشته باشند در آن شرکت کنند؟ بلی - خیر
۴-آیا کم و بیش مبتکر هستید و زیاد تحت تأثیر مُد قرار نمی‌گیرید؟     بلی - خیر
۵-آیا اگر خلقتان خوب نباشد، ترجیح می‌دهید از انجام دادن کارهای دشوار بپرهیزید تا خرابی به بار نیاورید؟ بلی - خیر
۶-آیا اغلب برایتان اتفاق می‌افتد که به دلایل بیماری جسمی، از کار غیبت کنید؟     بلی - خیر
۷-آیا با دوستانتان خیلی تعارفی هستید؟ بلی - خیر
۸-آیا اگر احساس خطر کنید، به آسانی خودتان را می‌بازید و به شیوه نسنجیده عمل می‌کنید؟ بلی - خیر
۹-آیا وقتی به صورت گروهی از خانه خارج می شوید، معمولا شما رانندگی می کنید؟ بلی - خیر
۱۰-آیا وقتی با دوستان یا با اعضای خانواده به رستوران می روید، معمولا شما نوع غذا را مشخص می کنید؟ بلی - خیر
۱۱-آیا اتفاق می افتد که صدایتان را بلند کنید تا دیگران به شما گوش دهند یا از شما اطاعت کنند؟ بلی - خیر
۱۲-آیا اگر در خارج از کشور یا شهری باشید که آنجا را نمی‌شناسید به خودتان زحمت می‌دهید که از دیگران راهنمایی بخواهید، به نقشه نگاه کنید و هتل انتخاب کنید؟ بلی - خیر
۱۳-آیا در عشق ورزیدن، همیشه ابتکار عمل را به دست می‌گیرید؟ بلی - خیر
۱۴-آیا اغلب اتفاق می‌افتد که مورد حسادت قرار بگیرید یا جملاتی از نوع «به خاطر وجود شما، همه چیز به خوبی پیش رود» را بشنوید؟ بلی - خیر
۱۵-آیا به نظر شما، برای مورد احترام قرار گرفتن از طرف زیردستان، همیشه باید پنجه آهنین داشت؟ بلی - خیر

  • نمره‌گذاری

به هر پاسخی که با کلید مطابقت می‌کند یک نمره بدهید.

۱-بلی ۲-بلی ۳-بلی ۴-بلی ۵-خیر ۶-خیر ۷-بلی ۸- خیر ۹- بلی ۱۰- بلی ۱۱- خیر ۱۲-بلی ۱۳- بلی ۱۴-بلی ۱۵- خیر

  • تفسیر نتایج

اگر نمره شما بین ۱۱ تا ۱۵ باشد:

 شما استعداد ذاتی یک رهبر را دارید. به سخن دیگر، شما کاریزما دارید. یعنی در هر موقعیتی و تحت هر شرایطی از پذیرفتن مسئولیت، حتی اگر خیلی سنگین باشد، شانه خالی نمی‌کنید. تنها مطابق میل علاقه خود وارد عمل نمی‌شوید، بلکه علائق دیگران را نیز مورد توجه قرار می‌دهید. با این همه سلطه گر و دیکتاتور نیستید. دیگران، خود به خود، قدرت شما را می‌پذیرند. از شما راهنمایی می‌خواهند و هرگز اتفاق نمی‌افتد که بخواهید نظر خود را با زور به آنها تحمیل کنید. متقاعد کردن دیگران، همدلی، اطمینان و شور و شوق، ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند از شخصیت شما یک رهبر بسازند. 

اگر نمره شما بین ۰ تا ۴ باشد:

 شما اساسا برای این به دنیا آمده‌اید که سرتان به کار خودتان باشد و به دیگران اجازه بدهید تا به جای شما تصمیم بگیرند یا شما را به دردسر بیندازند. شما حتی در محیط کارتان نیز مسئولیتی بر عهده ندارید. با این حال، اگر خیال می‌کنید که به قدر کافی از شما قدردانی نمی‌شود، احتمالا زمان آن رسیده است که آگاهی خود را محک بزنید و نگرش خود را در برنامه‌های شغلی و ارتباطی به بوته آزمایش بگذارید. 

اگر نمره شما بین ۵ تا ۱۰ باشد: 

شما استعداد فرماندهی دارید. اما به دلیل تنبلی یا کم رویی، همیشه نمی‌توانید از آنها به نحو شایسته استفاده کنید. اگر به خود و توانایی‌های غیر قابل انکار خود بیشتر اطمینان پیدا می‌کردید احتمالا می‌توانستید در شغل خود مسئولیت‌های بزرگی را بر عهده بگیرید. گذشت سال‌ها و کسب تجربه مسلما به شما اجازه خواهند داد که قدرت رهبری خود را بیش از پیش نشان دهید. اطرافیان، خیلی به حرف‌های شما گوش می‌دهند و به شما احترام می‌گذارند. 

منبع: خبرگزاری فارس به نقل از مبانی نظری و عملی آزمون‌های روانی/ دکتر حمزه گنجی

کد خبر 496572

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
    7 4
    این ملاک ها هیچگونه ارزش حقیقی و علمی ندارند .هرکسی که عزت و قدرت دنیا رو بخواد باید بدونه که همه اینا تحت سیطره خداوند هستند . به هرکسی که بخواهد می بخشد و از هرکسی که بخواهد می ستاند

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار